zaloguj się
Dostępność

 
header("X-php: 103");
Strona główna » Aktualności

Prezydent: trzy razy trzeba było walczyć o to, by Śląsk mógł należeć do Polski

12:13, 16.05.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Trzy razy trzeba było walczyć o to, by Śląsk mógł należeć do Polski; aż trzy razy trzeba było o niego walczyć, bo walczy się o to, co cenne – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami władz i mieszkańców Śląska.


Podziel się:   Więcej

Prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami władz i mieszkańców Śląska oraz parlamentarzystami w ramach zainaugurowanych w tym w roku obchodów stulecia powstań śląskich.

Wystąpienie Andrzeja Dudy poprzedził akt przekazania mu przez marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego i wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka repliki sztandaru powstańców śląskich „Tobie Polsko”.

– Bardzo dziękuję, żeście z tym darem, tak bardzo cennym, przyjechali tutaj, do Warszawy, do Pałacu Prezydenckiego i że dzięki wam ten sztandar – tu, w Pałacu Prezydenckim, będzie mógł być eksponowany jako widomy znak i dowód tego, czym jest Śląsk i kim są Ślązacy – powiedział w czwartek prezydent. – Że są synami śląskiej ziemi i polskiej ziemi. Z własnego pragnienia, z własnego wyboru i własnej krwi. To są właśnie powstania śląskie, kwintesencja tego wielkiego, śląskiego czynu polskiego i niepodległościowego – podkreślił Andrzej Duda.
 
 
 
...
 
header("X-php: 103");
Przypomniał, że na historię walk o niepodległość tych ziem złożyły się trzy powstania. – Trzy razy trzeba było walczyć o to, by Śląsk mógł należeć do Polski – dodał Duda.

– Co to mówi dzisiaj, kiedy patrzymy na te karty historii? Po pierwsze i na pewno, że bardzo chcieli. Bardzo chcieli być w Polsce – bardzo chcieli, żeby Śląsk był polski; że bardzo chcieli mówić w swojej polskiej, a śląskiej gwarze. Że bardzo chcieli tej wolności, możliwości mówienia, że jesteśmy Polakami – mówił prezydent. – Ale mówi też, jak bardzo cenny jest Śląsk, że aż trzy razy trzeba było o niego walczyć. Bo walczy się o to, co cenne – ocenił.

Prezydent przekazał także marszałkowi województwa i wojewodzie śląskiemu specjalnie uszytą polską flagę, która ma zostać w piątek uroczyście podniesiona na gmachu Sejmu Śląskiego.
Przekazanie prezydenta proporca „Tobie Polsko”

Marszałek województwa podkreślił, że zależało im, by w stulecie przybliżyć w całym kraju powstania śląskie. – Z pieśni powstańczych zapadła mi w pamięć sentencja „matką jest Polska”. I powstańcy szli do matki, szli za matką. Ten proporzec mówi wszystko – „Tobie Polsko”. Bardzo się cieszę, że możemy przekazać ten symbol – powiedział.

Jak zaznaczył, niezłomność, pracowitość ludu śląskiego doprowadziła do tego, że „w tym trudzie udało się odzyskać Śląsk dla Polski”. – I te słowa „matką jest Polska” towarzyszyły im przez wiele lat – zaznaczył Chełstowski.

Wojewoda śląski przypomniał, że 28 sierpnia 1922 r. na cześć Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego ówczesny wojewoda śląski Józef Rymer wydał bankiet. – Marszałek mówił na nim jaki Śląsk jest, mówi o tym szmacie ziemi, ogromnym, dziwnym, który zowie się Śląskiem. Mówił jaki był odrębny i że udało się go zespolić. Wspominał, że był to jeden z największych cudów w tamtych czasach (...) te słowa świadczą o szacunku dla tych, którzy podczas pierwszego, drugiego i trzeciego powstania walczyli, aby być Polakami, aby mówić po polsku, aby ta tożsamość i kultura była zjednoczona w najjaśniejszej Rzeczpospolitej – mówił Wieczorek.
Pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie

Bronisław Korfanty w imieniu rodziny Wojciecha Korfantego wyraził radość, że obchody stulecia powstań śląskich mają tak szeroki, ogólnopolski charakter. – Powstania śląskie to nie było tylko zwycięstwo pod względem militarnym, ale także doniosłe wydarzenie, dzięki któremu Górny Śląsk i jego mieszkańcy wnieśli do Polski takie wartości jak śląski patriotyzm, umiłowanie tradycji, etos pracy czy wysoko rozwinięty przemysł (...) w powstaniach śląskich uczestniczyli ochotnicy z całej Polski, można powiedzieć, że to jest zwycięstwo właściwie wszystkich – podkreślił dodając, iż cieszy się, że w Warszawie powstanie pomnik Wojciecha Korfantego.

Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. – Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej polskość przetrwała. Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym – napisano w sejmowej uchwale.

Górny Śląsk – lata 1919 – 1921

W latach 1919–1921 ważyła się sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, należącego wcześniej do państwa niemieckiego. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. wzmogło działający tam polski ruch narodowy, zwalczany przez niemiecką administrację i wojsko. Walka o wpływy narodowe skutkowała m.in. trzema powstaniami śląskimi.

Zorganizowany w celu wyznaczenia nowych granic plebiscyt na Śląsku odbył się 20 marca 1921 r. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. Wobec ściągnięcia z Niemiec blisko 200 tys. emigrantów, głosujący za przynależnością do Polski okazali się mniejszością i stanowili 40,3 proc.

Komisja Plebiscytowa zdecydowała o przyznaniu prawie całego obszaru Niemcom. Jednak po III powstaniu śląskim zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Górnego Śląska. Z obszaru plebiscytowego do Polski przyłączono 29 proc. obszaru i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");