zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Twardo realizujemy polskie interesy, nie wszystkim się to podoba

21:10, 24.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Twardo realizujemy polskie interesy, nie wszystkim się to podoba, a tym największym nie podoba się to zdecydowanie - ocenił w piątek prezydent Andrzej Duda zapytany o reformę sądownictwa i reakcję instytucji europejskich w tej kwestii.


Podziel się:   Więcej

W wywiadzie dla TVP prezydent został zapytany o reformę sądownictwa. Na uwagę prowadzącego, że praktycznie każda próba reformy wymiaru sprawiedliwości spotyka się z atakiem ze strony niektórych instytucji europejskich, prezydent odpowiedział, że jest to walka interesów pomiędzy krajami.

- My bardzo mocno postawiliśmy na budowanie pozycji Polski w przestrzeni międzynarodowej. Nie na zasadzie tego, że będą nas klepali po plecach, nie na zasadzie tego, że będziemy się podlizywali innym krajom i będziemy grzeczni jak pudelek, tylko na zasadzie takiej, że po prostu twardo realizujemy polskie interesy. Nie wszystkim się to podoba. Powiedziałbym nawet więcej, tym największym nie podoba się to zdecydowanie - powiedział Duda.

Dodał, że w przestrzeni międzynarodowej „nie ma pustych miejsc”. - Jeżeli ktoś idzie do góry, to trzeba się posunąć. Nie chcą się posunąć i w związku z tym zwalczają nas wszystkimi siłami - stwierdził. W ocenie prezydenta „bardzo różne ataki na Polskę, które się dzieją, są z tym związane”.

Prezydent podkreślił, że w demokracji to społeczeństwo wybiera władzę. - Te władze w momencie, w którym mają większość - choćby w parlamencie - podejmują zmiany na zasadach demokratycznych. Zmiany prawa, i to prawo stosują »rule of law«, czyli dokładnie praworządność - mówił.

Zaznaczył, że w Polsce wybory są uczciwe, w związku z tym „wybór rzeczywiście następuje poprzez to, czego chce społeczeństwo”.


Prezydent: Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, polityka amerykańska się nie zmienia

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych