W mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda opublikował wpis, w którym przypomniał, że 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Do wpisu zostało dołączone zdjęcie, na którym prezydent trzyma kartkę z napisem +#WeRemember Pamiętamy!+.
Po południu około dwudziestu ocalałych weźmie udział w uroczystościach 77. rocznicy wyzwolenia. Na uroczystościach obecny będzie między innymi premier Francji oraz dyplomaci z kilkunastu krajów.
Po raz pierwszy na obchodach nie będą przemawiali politycy. Głos w imieniu byłych więźniów zabiorą Halina Birenbaum i Bogdan Bartnikowski. Odtworzone zostaną także nagrania ze świadectwem trzech ocalonych kobiet, wspominających pierwszy transport Żydów do Auschwitz.
W tym roku mija 80 lat od deportowania 999 Żydówek ze Słowacji. Uroczystości, które po raz pierwszy odbędą się w auli Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zakończy modlitwa ekumeniczna.
27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było tam jeszcze ok. 7 tys. – w tym pół tysiąca dzieci - witali ich jako wyzwolicieli.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród zabitych przez Niemców szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz; świat wsłucha się w głos ocalonych