zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent udaje się do Aten. Weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos

08:40, 10.10.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą złożą wizytę w Grecji. Prezydent weźmie udział w dorocznym spotkaniu prezydentów Grupy Arraiolos, które będzie poświęcone wyzwaniom gospodarczym stojącym przed UE, migracji oraz polityce obronnej Unii.


Podziel się:   Więcej

Prezydent leci do Aten w czwartek popołudniu; spotkanie Grupy Arraiolos, czyli prezydentów krajów, w których to zwykle premierzy biorą udział w szczytach UE, odbędzie się w piątek. Andrzejowi Dudzie będzie towarzyszyć pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda.

Tegoroczne spotkanie Grupy Arraiolos będzie poświęcone zwiększaniu odporności Unii Europejskiej na kryzysy gospodarcze i społeczne, a także zagadnieniom europejskiego bezpieczeństwa.

Jak poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, Andrzej Duda na spotkaniu będzie „podkreślał sukcesy polskiej gospodarki i polityki społecznej w ostatnich latach”.

Prezydencki minister zauważył, że Polska – na tle innych państw Europy – to kraj, który potrafi utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego w połączeniu z szerokim programem wsparcia dla rodzin i rożnych wrażliwych grup społecznych. – Prezydent Duda, podobnie jak podczas niedawnego wystąpienia na forum ONZ, będzie zachęcał europejskich prezydentów do podjęcia dyskusji nad współczesnym modelem państwa dobrobytu, którego celem jest równomierny i sprawiedliwy rozwój gospodarczy – zapowiedział Szczerski.

Premier: Cztery dobre lata to za mało, by świętować sukces gospodarczy
Migracja – Polska jako kraj graniczny UE

Jak przekazał Szczerski, w odniesieniu do zagrożeń płynących z niekontrolowanej presji migracyjnej, co także będzie tematem obrad, Andrzej Duda ma podkreślić rolę Polski – jako kraju granicznego Unii Europejskiej od wschodniej strony i naszą otwartość na migrację ekonomiczną z krajów sąsiedzkich oraz pomoc, jaką Polska udziela krajom południa Europy w ochronie ich granic.

Premier: Chcemy zapobiegać terroryzmowi i kolejnym falom migracyjnym
Nowy budżet Unii Europejskiej

Natomiast w kontekście negocjacji nad nowym budżetem Unii – poinformował prezydencki minister – prezydent będzie przekonywał do zachowania unijnych funduszy na poziomie gwarantującym zrównoważony rozwój i spójność Unii Europejskiej, a także do wyrównywania wsparcia dla rolników w całej Unii. Andrzej Duda będzie też wskazywała na konieczność ochrony Wspólnego Rynku przed wewnętrznym protekcjonizmem ze strony niektórych państw, jak również konieczność zlikwidowania podwójnych standardów w jakości produktów oferowanych na europejskim rynku.

Premier: Budżet unijny na lata 2021-2027 będzie bardzo dobry dla Polski
Bezpieczeństwo krajów UE a NATO

Podczas sesji poświęconej polityce europejskiego bezpieczeństwa militarnego prezydent będzie podkreślał wagę zachowania bliskiej współpracy pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi. Podkreśli też – poinformował Szczerski – korzyści wynikające ze zwiększonej obecności żołnierzy NATO, w tym wojsk amerykańskich w Polsce i w pozostałych krajach tzw. flanki wschodniej dla bezpieczeństwa całej Zjednoczonej Europy.

– Prezydent potwierdzi nasze stanowisko, że wspieramy wszystkie inicjatywy służące zwiększeniu potencjału obronnego państw UE, o ile są one komplementarne do inicjatyw NATO i nie prowadzą do marginalizacji relacji transatlantyckich – dodał Szczerski.

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej: NATO gwarantem naszego bezpieczeństwa
Wspólna deklaracja Grupy Arraiolos

Na zakończenie jednodniowych obrad przewidziane jest przyjęcie wspólnej deklaracji.

Spotkanie w Atenach będzie już piętnastym spotkaniem Grupy Arraiolos, która powstała w 2003 r. z inicjatywy prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od miejscowości w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów: Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Później do grona uczestników dołączyła Słowenia, Chorwacja oraz Estonia i Bułgaria, a następnie Malta i Grecja. W tegorocznym spotkaniu weźmie także udział prezydent Irlandii.

Prezydent z wizytą na Łotwie. Uczestniczy w spotkaniu Grupy Arraiolos

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
26-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych