zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent udaje się do USA. Weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

17:00, 20.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udaje się w sobotę z wizytą do Stanów Zjednoczonych; prezydent weźmie udział w debacie generalnej na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ; planowane też jest jego spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Duda wizytę w USA rozpocznie w niedzielę od spotkania z Polonią w miejscowości New Britain w stanie Connecticut. – Tradycją prezydenckich wizyt zagranicznych jest już to, że rozpoczynają się one od spotkania z Polakami i tym razem też tak będzie – powiedział szef gabinetu politycznego prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W poniedziałek, w przeddzień debaty generalnej tegorocznego Zgromadzenie Ogólnego ONZ, polski przywódca spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Spotkanie zostało zaplanowane na godziny popołudniowe czasu lokalnego.

Jak zaznaczył Szczerski, polska strona otrzymała od partnerów amerykańskich propozycję zorganizowania w poniedziałek 23 września spotkania prezydentów Dudy i Trumpa i takie spotkanie jest przygotowywane. Propozycja padła ponad tydzień temu – dodał minister.

– Spotkanie odbędzie się na zaproszenie Donalda Trumpa, on jest jego gospodarzem. Prezydenci odbędą rozmowę w cztery oczy, następnie będą miały miejsce rozmowy delegacji – poinformował Szczerski.


Prezydent Trump z prezydentem Dudą spotka się w Nowym Jorku dwukrotnie
Amerykańska obecność wojskowa w Polsce i współpraca energetyczna

Szczerski dodał, polska strona dąży do tego, by w trakcie spotkania prezydentów została podpisana deklaracja dotycząca szczegółów zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. – Taka była nasza propozycja, by tę deklaracje w czasie tego spotkania podpisać – powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Deklaracja miała być podpisana podczas planowanej na wrzesień wizyty Trumpa w Polsce; prezydent USA miał m.in. wziąć udział w obchodach 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Trump przełożył wówczas swój przyjazd, ze względu na nadciągający na Florydę huragan Dorian.

Według Szczerskiego, prezydenci poruszą podczas spotkania także tematy związane z dwustronną współpracą energetyczną oraz współpracą w dziedzinie nowych technologii.

Minister pytany, czy można się spodziewać jakiejś deklaracji Donalda Trumpa dotyczącej objęcia Polski programem ruchu bezwizowego, zaznaczył, że poruszenie tego tematu będzie zależało od harmonogramu i prezydenta USA. Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga według amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września.

– Wszystko odbywa się także w tym kontekście naszych starań, które pewnie niedługo będą ostatecznie domknięte, czyli zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków. To też pewnie będzie jednym z tematów rozmów zarówno z prezydentem Trumpem, jak i z Polonią amerykańską – zapowiedział Szczerski.


Spychalski: Administracja Trumpa zaproponowała spotkanie prezydentów USA i Polski
Przełożona wizyta Trumpa w Polsce

PAP zapytała ministra, czy spotkanie prezydentów w Nowym Jorku oznacza, że wizyta Trumpa zostanie przesunięta na późniejszy termin. Według wcześniejszych zapowiedzi strony amerykańskiej do wizyty miałoby dojść jeszcze w tym roku.

– Odbądźmy to spotkanie i pójdziemy dalej. Jak powiedział prezydent Trump, nie zależy mu na ceremonii tylko na konkretach. Ostatni ponad tydzień to była dyskusja o możliwości spotkania w Nowym Jorku, ono się teraz krystalizuje w postaci spotkania poniedziałkowego. Dzień po tym spotkaniu zaczniemy prace nad kolejnym, bo jest ich w ostatnim czasie dużo – zauważył szef gabinetu prezydenta RP.


Prezydent: liczymy na to, że prezydent Trump odwiedzi Polskę jeszcze w tym roku
Debata na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ

We wtorek popołudniu planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. – Tegoroczne wystąpienie prezydenta będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju – poinformował prezydencki minister.

Jak zaznaczył, w pierwszej części prezydent podsumuje nasze działania na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, bo w tym roku kończy się dwuletnie niestale członkostwo Polski w tym gremium. – Prezydent podsumuje nasze główne działania na rzecz zapewnienia pokoju światowego poprzez prawo, bo to było główne hasło prezydenckiego przesłania w Radzie Bezpieczeństwa – zaznaczył Szczerski.

Dodał, że prezydent będzie też mówił o ochronie środowiska. – W tym roku Polska kończy roczną prezydencję w konferencji Klimatycznej ONZ (COP24). Prezydent odniesie się do osiągnięć szczytu klimatycznego w Katowicach, ale także przedstawi propozycje konkretnych działań, jakie Polska zamierza podjąć na rzecz ochrony środowiska – podkreślił.

Trzecim tematem wystąpienia Andrzeja Dudy będzie zrównoważony rozwój. Według Szczerskiego, będzie to wezwanie, „by debatę, która rozpoczęła się w Polsce, o nowym kształcie polityki dobrobytu łączącej wzrost gospodarczy z dużymi programami socjalnymi, podjąć także na arenie międzynarodowej”.


Szczerski: Aktywność prezydenta w ONZ pokazała rosnący prestiż Polski
Szczyt klimatyczny

Prezydent weźmie też udział w otwarciu szczytu klimatycznego, który organizuje sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, a także w spotkaniu wysokiego szczebla organizowanym przez prezydenta Trumpa dotyczącym wolności religijnej i ochrony przed prześladowaniami z powodów religijnych.

Szczerski przypomniał, że z inicjatywy Polski ONZ w tym roku ustanowiła Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary.


„Musimy przygotować się na zmiany klimatu bez względu na przyczynę”
30. rocznica ustanowienia Konwencji o prawach dziecka ONZ

Andrzej Duda będzie też uczestniczył w konferencji poświęconej 30. rocznicy ustanowienia Konwencji o prawach dziecka ONZ. Weźmie też udział w debacie przywódców na temat zrównoważonego rozwoju. Prezydent otworzy także „polski pokój” w siedzibie ONZ znajdujący się przy sali, w której zbiera się Rada Bezpieczeństwa. W „polskim pokoju” będą odbywać się rozmowy kuluarowe w trakcie posiedzeń - dodał Szczerski. Samo otwarcie pokoju będzie rodzajem upamiętnienia niestałego członkostwa Polski w RB ONZ.

– Każde państwo, które jest członkiem Rady Bezpieczeństwa zwykle na koniec obecności w RB ONZ składa się jakiś +dar+ dla ONZ. To zwykle są dzieła sztuki, które potem znajdują się w różnych częściach budynku. Prezydent Duda chciał coś bardziej konkretnego, użytecznego sprezentować i dlatego otworzy polską salę – powiedział minister.

– To taka sala, która była i będzie wykorzystywana do poufnych negocjacji pomiędzy członkami RB. Od tej pory będzie nazywała się +Salą polską+, będzie wyposażona w polskie meble, polski design, będzie w całości przez nas urządzona – dodał Szczerski.


Prezydent: Polska i Stany Zjednoczone mają długą, wspólną historię
Spotkania bilateralne

Planowane i przygotowywane są też spotkania bilateralne prezydenta. Andrzej Duda spotka się m.in. z prezydentami: Korei Południowej Kazachstanu, Estonii i Finlandii. Według Szczerskiego rozmowa z prezydentem Finlandii będzie dotyczyła fińskiej prezydencji w UE. Natomiast rozmowa z prezydent Estonii będzie dotyczyła Inicjatywy Trójmorza. – Pani prezydent Estonii chciała z prezydentem Dudą skonsultować program i plany Inicjatywy Trójmorza na najbliższy czas – zaznaczył minister.

Zaplanowana jest też rozmowa Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ.

Polska para prezydencka weźmie też udział w lunchu wydanym przez Antonio Guterresa dla szefów delegacji przybyłych na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a także we wtorek wieczorem w obiedzie wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji. Według Szczerskiego będzie to kolejna okazja do rozmów kuluarowych i zapewne dojdzie wtedy do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

Planowane jest też spotkanie pary prezydenckiej ze środowiskami żydowskimi na zaproszenie konsula generalnego RP w Nowym Jorku. Wylot pary prezydenckiej z Nowego Jorku do Warszawy planowany jest na środę wieczór.

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
01-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych