zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent udaje się do USA. Weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

06:15, 17.09.2016;   autor: msies;   źródło: IAR

Prezydent leci w sobotę do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Andrzej Duda ma w planach także spotkania z Polonią, z przedstawicielami amerykańskich korporacji i z Amerykańską Izbą Handlu. Prezydentowi będzie towarzyszyć żona Agata Kornhauser-Duda.


Podziel się:   Więcej

Wizyta ma trzy zasadnicze komponenty – powiedział min. Krzysztof Szczerski . Jeden, to przemówienie prezydenta na forum ONZ w sprawie zrównoważonego rozwoju oraz wystąpienie na konferencji poświęconej problemowi migracji.

– Na obu tych spotkaniach będą moje wystąpienia, będziemy rozmawiali o tych kwestiach, które tak mocno dotyczą przede wszystkim Europy, jeżeli chodzi o migrację i uchodźców–, mówił na konferencji prasowej Andrzej Duda.

Drugi element, to spotkania z Polonią. W niedzielę para prezydencka weźmie udział we mszy świętej w amerykańskiej Częstochowie, czyli Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Zaplanowano także uroczystość na miejscowym cmentarzu. Minister Szczerski powiedział, że to pierwsza wizyta Andrzeja Dudy w tym miejscu. – W tamtym roku pan prezydent spotkał się z Polakami w Nowym Jorku, natomiast w tym roku jedzie w też ważne dla Polonii miejsce i bardzo symboliczne, jeśli chodzi o polską wspólnotę– mówił.

Trzeci element, to spotkania z przedsiębiorcami, którzy są związani z Amerykańską Izbą Handlu i z przedstawicielami wielkich amerykańskich korporacji.

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi także Wall Street, gdzie symbolicznie zamknie sesję nowojorskiej giełdy. – Pan prezydent będzie wskazywał Polskę jako kraj, który jest dobrym partnerem do inwestycji, jako kraj, który ma ambitny program rozwoju opartego o nowoczesne technologie – tłumaczył min. Szczerski.

Spotkanie z prezydentem Barackiem Obamą

Do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Barackiem Obamą dojdzie podczas kolacji, którą prezydent Stanów Zjednoczonych wyda na cześć przywódców biorących udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Spotkania bilateralne

Polski prezydent ma w planach także szereg spotkań bilateralnych w czasie których będzie poruszał kwestię wsparcia polskiej kandydatury w staraniach o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Decyzja w tej sprawie zapadnie w czerwcu przyszłego roku. Prezydent wyraził nadzieję, że uda się wygrać i dostać się do tego grona. Andrzej Duda poinformował, że są już państwa, które zadeklarowały Polsce poparcie, część na piśmie. Potrzebujemy jednak 2/3 głosów spośród krajów członkowskich ONZ.

Nie będzie spotkań z kandydatami na prezydenta

Prezydent pytany na konferencji prasowej w piątek, czy spotka się z kandydatami do urzędu prezydenta stwierdził, że byłoby to w jakimś sensie włączaniem się w kampanię wyborczą w Stanach Zjednoczonych. Jak mówił, jeśli spotkałby się z jednym z kandydatów, to automatycznie musiałby rozmawiać i z drugim.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych