zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Udało się utrzymać amerykańską obecność w Europie

12:02, 31.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Moim celem było utrzymanie amerykańskiej obecności w Europie, i to się udało, a dowództwo V Korpusu, wycofane z Europy do USA, teraz wraca i jego siedzibą będzie Polska – podkreślił prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W środę minister obrony USA Mark Esper przekazał, że Pentagon rozpocznie wycofywanie około 12 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec, spośród których 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO.

Wyjaśnił, że z RFN wojska USA przemieszczą się m.in. do Belgii i Włoch. We Włoszech rozmieszczone zostaną m.in. myśliwce F-16, a do belgijskiego Mons przeniesione zostanie rozlokowane obecnie w niemieckim Stuttgarcie Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM).

Esper zapowiedział też wzmocnienie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w regionie Morza Czarnego. Szef Pentagonu oznajmił, że strona amerykańska planuje rotację do Polski „przewodniego elementu” nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii USA" po podpisaniu przez Warszawę „porozumienia o współpracy obronnej i umowy o +podziale obciążenia+, tak jak zostało wcześniej obiecane”.

Do tych informacji odniósł się Andrzej Duda. „W czasie spotkania w Białym Domu moim celem było utrzymanie amerykańskiej obecności w Europie. I to się udało, a dowództwo V Korpusu, wycofane z Europy do USA, teraz WRACA i jego siedzibą będzie Polska. Wzmacnia to istotnie nasz status w sojuszniczym systemie bezpieczeństwa” – napisał na Twitterze.


Soloch: Polska i sojusznicy europejscy chcą, by żołnierze USA pozostali w Europie
 
 
 
...
 


Trump: wraz z prezydentem Dudą potwierdziliśmy wagę sojuszu pomiędzy naszymi krajami
W lutym Pentagon zdecydował o reaktywacji V Korpusu po siedmiu latach od jego rozwiązania. Jednostka z główną kwaterą w Fort Knox w Kentucky ma być operacyjna od jesieni. Wśród celów V Korpusu jest wzmocnienie amerykańskiej zdolności do działania w Europie.


Prezydent: zainteresowani przyjęciem amerykańskich żołnierzy jest kilka krajów, w tym Polska
Zakończenie negocjacji nad Wspólną Deklaracją Współpracy Obronnej

Wcześniej w piątek szef MON Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze o zakończeniu negocjacji z Amerykanami nad Wspólną Deklaracją Współpracy Obronnej (EDCA).Spychalski: Zwiększenie obecności wojsk USA to także zmiana jakościowa
Pod koniec września ubiegłego roku w Nowym Jorku prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy wojskowej, która uszczegółowiła zapisy poprzedniej deklaracji ogłoszonej w czerwcu 2019 r., która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych.

Wrześniowa deklaracja zawiera lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej USA.


Prezydent: Chcielibyśmy, aby NATO było silne i zjednoczone

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych