zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Ukrainy pyta: Dlaczego Rosja w dalszym ciągu pozostaje członkiem OBWE

11:50, 24.11.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Dlaczego Rosja, państwo terrorysta, nawet po dziewięciu miesiącach swoich ciągłych zbrodni, w dalszym ciągu pozostaje jednym z członków OBWE – pytał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas inauguracji sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

W czwartek rano w Warszawie rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, podczas której 200 delegatów z 52 krajów będzie w Sejmie dyskutowało o wojnie w Ukrainie. Podczas sesji nie są obecni przedstawiciele Rosji – Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE; na sesji nie ma też przedstawicieli Białorusi.

Z uczestnikami spotkania połączył się zdalnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zwracał on uwagę, że różne międzynarodowe instytucje poszukują sposobów powstrzymania rosyjskiego terroru, tak, aby maksymalnie izolować Rosję, a także by znaleźć wyjście z kryzysów wywołanych przez ten kraj.

– Ale dlaczego wśród nich nie ma OBWE? Dlaczego państwo terrorysta nawet po dziewięciu miesiącach swoich ciągłych zbrodni w dalszym ciągu pozostaje jednym z członków waszego zgromadzenia? – pytał prezydent Ukrainy.

Jak dodał, gdyby nie decyzja Polski dotycząca odmowy wydania wiz dla rosyjskiej delegacji OBWE, to „przedstawiciele państwa terrorysty mogliby być dzisiaj wśród” uczestników odbywającej się w Warszawie sesji ZP OBWE. Członkostwo Rosji – stwierdził prezydent Ukrainy – „jest otwartym znęcaniem się nad wszystkimi zasadami na podstawie których powołano OBWE” .

Wyraził wdzięczność przedstawicielom polskiego Sejmu, rządu, prezydentowi za to, że delegacja rosyjska nie została wpuszczona do Polski na sesję ZP OBWE.


Marszałek Senatu: Sprawiedliwy pokój musimy osiągnąć dziś, wspierając walkę narodu ukraińskiego
 
 
 
...
 
Ukraiński prezydent apelował też do uczestników spotkania, aby dłużej nie czekali i wykluczyli Rosję z OBWE.

Zełenski zwracał uwagę, że Rosja przeprowadza zmasowane ataki rakietowe na ukraińskie miasta starając się pozostawić miliony ludzi bez prądu, łączności, ciepła i wody. – Próbuje zrobić z milionów Ukraińców uchodźców, którzy szukają schronienia w innych państwach, waszych państwach.

Dodał, że Rosja każdego dnia i każdej nocy ostrzeliwuje teren Ukrainy z artylerii i systemów rakietowych. – Wszyscy doskonale wiecie, że dzisiejsi włodarze Rosji, to co robią dzisiaj z Ukrainą, chcieliby zrobić także z innymi państwami, gdyby mogli; gdyby Ukraina nie powstrzymała ich grabieżczych ambicji, gdyby świat nie był solidarny – mówił Zełenski.Mówił też, że Ukraina widzi, kto realnie pomaga Rosji, a kto jest przyjacielem Ukrainy. – Widzimy kto pomaga, a kto zagraża – mówił. – Wyciągniemy wnioski z tego, kto nie bał się być liderem, a kogo sparaliżował strach – dodał.

Wzywał też, by OBWE była „współtwórcą zwycięstwa nad rosyjskim terrorem”. – Współtwórcą pokoju na naszym kontynencie – powiedział. Dziękował też, że wspieranie Ukrainy.

Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji zamierzeń Organizacji. Chodzi m.in. o umacnianie bezpieczeństwa i współpracę w trzech wymiarach: polityczno–wojskowym, gospodarczo–ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw.Marszałek Sejmu: Dziś społeczność międzynarodowa stoi przed wielkim testem

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych