zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent ułaskawił aktywistę miejskiego Jana Śpiewaka

08:13, 05.06.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z czwartku ułaskawił aktywistę miejskiego Jana Śpiewaka – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Jak dodał, prezydent podejmując decyzję miał na uwadze, że „konsekwencje skazania znacznie przekraczają normalny poziom ich uciążliwości”.


Podziel się:   Więcej

– Postanowienie w tej sprawie zostało wydane wczoraj. Natomiast postępowanie ułaskawieniowe toczyło się od grudnia ubiegłego roku. Prezydent podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski miał przede wszystkim na uwadze fakt, że konsekwencje skazania znacznie przekraczają normalny poziom ich uciążliwości; wymagają tego zasady humanitaryzmu, ale przede wszystkim sprawiedliwości – powiedział PAP minister.

Mucha przypomniał, że Śpiewak został skazany z art. 212 Kodeksu karnego, czyli za zniesławienie.

Jak zaznaczył, prezydent podjął decyzję „dokonując porównania motywów działania osoby skazanej ze skutkami, jaki wyrok spowodował w sferze życia osobistego i przy uwzględnieniu istotnego zaangażowania ułaskawionego Jana Śpiewaka w działalność społeczną”.

– Główny motyw (prezydenta) to zasada sprawiedliwości. Tutaj trzeba podkreślić sprawę warszawskich reprywatyzacji i trzeba wskazać zaangażowanie społeczne w tej sprawie Jana Śpiewaka, stawanie po stronie słabszych, interweniowanie w obronie ludzi skrzywdzonych – podkreślił prezydencki minister.Jan Śpiewak złożył w kancelarii prezydenta wniosek o ułaskawienie
Minister zaznaczył, że „tutaj mieliśmy tego rodzaju sytuację, że wyrok miał być podany do publicznej wiadomości; mamy tu okoliczności szczególne przy przestępstwie zniesławieniu, a trzeba zwrócić uwagę, że pan Śpiewak angażował się po stronie słabszych, tych którzy zostali pokrzywdzeni w toku warszawskich reprywatyzacji”.

Jak zauważył Mucha aktywność Śpiewaka to „działalność społeczna na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy, na rzecz jej mieszkańców”. – Czyn miał charakter incydentalny i konieczne było tutaj, zdaniem pana prezydenta, właśnie z uwagi na zasadę sprawiedliwości, zastosowanie prawa łaski – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Zaznaczył, że chodzi o „zastosowanie prawa łaski przez darowanie kary grzywny, nawiązki i środka karnego oraz zarządzenie zatarcia skazania”.

– To była karta grzywny w wymiarze 100 stawek dziennych po 50 zł, czyli to jest 5 tys. zł, ale także nawiązka w kwocie 10 tys. zł a wyrok miał być podany do publicznej wiadomości – powiedział prezydencki minister.


Prezydent: Jeżeli Jan Śpiewak złoży wniosek o ułaskawienie, zostanie on rozpoznany
Jan Śpiewak został w połowie grudnia prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej. Uzasadnienie wyroku było niejawne.

Śpiewak krytykował publicznie Górnikowską w związku z reprywatyzacją jednej z kamienic i jej działalnością z lat 2008-2011, kiedy była kuratorem właściciela budynku, który – jak się okazało – nie żył od 1959 r.

W sprawie Śpiewaka sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który w styczniu nakazał działaczowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej. Śpiewak zapowiedział wówczas, że prawdopodobnie złoży wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawienie. Dwa dni po ogłoszeniu wyroku doszło do spotkania prezydenta i działacza.

W październiku 2017 r. Śpiewak napisał na Twitterze: „Boom. Córka ministra Ćwiąkalskiego przejęła w 2010 roku metodą na 118-letniego kuratora kamienicę na Ochocie”.

Później kilkakrotnie powtórzył ten zarzut wobec prawniczki na konferencjach. Chodziło o kamienicę przy ul. Joteyki 13 na warszawskiej Ochocie. Budynek przekazano w prywatne ręce w 2011 roku. Mec. Górnikowska skierowała przeciwko Śpiewakowi prywatny akt oskarżenia dotyczący zniesławienia (art. 212 kk). Według niej, Śpiewak pomówił ją o nieprawidłowości w wykonywaniu przez nią funkcji kuratora i o udział w aferze reprywatyzacyjnej, a w rezultacie naraził na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania przez nią zawodu. Domagała się dla aktywisty miejskiego 10 tys. zł grzywny i trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.


Prezydent Duda spotkał się z Janem Śpiewakiem

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych