zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Unia Europejska zachowała się wobec Ukrainy odpowiedzialnie i życzliwie

19:57, 04.07.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Unia Europejska zachowała się wobec Ukrainy w sposób bardzo odpowiedzialny i życzliwy. Nadała Ukrainie status kandydata, o co apelowałem – to ma ogromne znaczenie psychologiczne dla obrońców – powiedział prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek wieczorem prezydent w rozmowie w Polsat News został zapytany o oceny zaangażowania Unii Europejskiej w pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie.

– Sama Unia Europejska – biorąc to z punktu widzenia instytucjonalnego – zachowała się wobec Ukrainy w sposób bardzo odpowiedzialny i powiedziałbym życzliwy. Przecież nie tak dawno, dosłownie kilka dni temu Rada Europejska podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE – podkreślił prezydent. – Apelowałem o to dosłownie trzy dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jeszcze w lutym, aby jak najszybciej ten status kandydata Ukrainie przyznać; argumentowałem, że to ma ogromne znaczenie psychologiczne dla obrońców Ukrainy– zaznaczył.

Jak dodał, obiecał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu zabieganie o to w rozmowach z przywódcami krajów europejskich.

Duda przyznał również, że „różnie jest ze skalą pomocy, jaka jest Ukrainie udzielana przez poszczególne kraje – czy to NATO, czy UE". – Ale śmiało można mówić, że w tym znaczeniu gremialnym to zarówno Unia Europejska jak i NATO mówią jednym głosem. Jedna i druga organizacja jest absolutnie za Ukrainą i udziela Ukrainie wsparcia – stwierdził.

Prezydent zaznaczył również, że w kwestii pomocy udzielanej Ukrainie Polska jest na drugim miejscu za USA. – Myśmy na pomoc tylko militarną wydatkowali już ponad 1 mld 600 mln dolarów, i to jest rzeczywiście bardzo dużo – powiedział.


Duda: Podczas RBN wiele ciekawych propozycji ze wszystkich stron sceny politycznej
Prezydent pytany o poniedziałkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem liderów opozycji podkreślił również, że „żadne tematy związane z bezpieczeństwem nie są przedmiotem politycznych starć. – Tak jak szczyt NATO w Madrycie pokazał jedność, tak spotkanie całej naszej sceny politycznej na RBN pokazało, że w Polsce w sprawach bezpieczeństwa scena nie jest absolutnie podzielona; wszyscy są zgodni co do głównych kierunków i tego, jak państwo polskie powinno w tej chwili działać – stwierdził.

– Działamy razem i działamy skutecznie; to jest doceniane – zarówno przez naszych partnerów z NATO, jak również przede wszystkim przez samych Ukraińców i władze Ukrainy. Ta pomoc umożliwia im obronę ukraińskiego terytorium przeciwko rosyjskiej agresji. Z punktu widzenia polskich interesów, to jest kwestia najważniejsza – że Ukraińcy broniąc swojego terytorium cały czas trzymają rosyjską armię z dala od naszych granic – dodał.


Prezydent: Spotykamy się, by rozmawiać o sprawach ponad podziałami – o bezpieczeństwie Polski

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych