zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: V4 istotnym czynnikiem katalizującym współpracę w Europie Środkowej

13:50, 09.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Grupa Wyszehradzka jest istotnym, o ile nie najistotniejszym czynnikiem katalizującym współpracę regionalną w Europie Środkowej, ale także wnoszącym znaczący wkład we współpracę i procesy dotyczące polityki unijnej i NATO-wskiej – powiedział we wtorek w Juracie prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W Juracie we wtorek rozpoczął się dwudniowy szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja).

Prezydent podczas pierwszej sesji plenarnej szczytu podkreślił, że w tym roku przypada 30-lecie współpracy wyszehradzkiej.

– Jeśli popatrzymy na te ostatnie trzy dekady, które minęły od upadku komunizmu, upadku zapoczątkowanego przez polską +Solidarność+ - zobaczymy, że są one wypełnione nie tylko wielkim sukcesem gospodarczo-politycznym, ale także skokowym awansem społeczno-cywilizacyjnym. Możemy śmiało stwierdzić, że nieczęsto na świecie obserwuje się tak ogromną przemianę dokonującą się w tak krótkim czasie – mówił Duda.
– Nasze państwa i narody w sensie historycznym, politycznym, gospodarczym i społecznym przeszły fundamentalną, generacyjną zmianę – zauważył prezydent.

– Stanowiliśmy i stanowimy wspólny krąg kulturowo-ideowy i wspólny krąg pamięci m.in. dramatycznych wydarzeń XX wieku i zła dwóch totalitaryzmów – dodał.Rozpoczął się szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Juracie
 
 
 
...
 
– Dlatego zainicjowana w 1991 roku współpraca dążyła do stworzenia platformy dialogu politycznego, której naczelnym celem była koordynacja działań naszych państw na rzecz członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej. Cel ten osiągnęliśmy, włączając się w proces zjednoczenia Europy i świata zachodniego – powiedział Duda.Szczerski: Szczyt prezydentów w Juracie zainauguruje obchody 30-lecia V4
Podkreślił, że Grupa Wyszehradzka „udowodniła również swą przydatność w szerszym kontekście europejskim i transatlantyckim”.

– Grupa jest bowiem istotnym, o ile nie najistotniejszym, czynnikiem katalizującym współpracę regionalną w całej Europie Środkowej, ale także wnoszącym znaczący wkład we współpracę i procesy dotyczące polityki unijnej i NATO-wskiej. Niejednokrotnie pokazaliśmy, że jako państwa Grupy Wyszehradzkiej, potrafimy skutecznie współpracować. Dzieje się to z korzyścią dla promocji naszych państw i całego regionu – zaznaczył prezydent.

Jak dodał, Grupa Wyszehradzka konsekwentnie wyraża swoje poparcie dla idei europejskiej jedności i solidarności, opowiada się za Europą równych państw i wolnych narodów.


W przyszłym tygodniu w Polsce szczyt prezydentów grupy V4

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych