zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: W 1920 polska armia okazała się barierą nie do pokonania

13:35, 15.08.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

W wielkiej bitwie 1920 r., która przesądziła o losach świata, polska armia okazała się dla Sowietów barierą nie do pokonania; okazało się, że Polacy potrafią przełamać wszelkie bariery i odwrócić losy – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Wojska Polskiego.


Podziel się:   Więcej

– 102 lata minęły od wielkiej bitwy, która, jak niektórzy nie bez powodu mówią, była jedną z tych niewielu, które przesądziły o losach świata. Nie ma żadnych wątpliwości, że gdyby Sowietom, Armii Czerwonej udało się wtedy dotrzeć do zrewoltowanych Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, zapewne losy Europy i świata wyglądałyby inaczej i świat nie wyglądałby tak, jak obserwujemy go dzisiaj – mówił prezydent w poniedziałek podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w rocznicę Bitwy Warszawskiej na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wcześniej powitał oficerów, duchownych, dyplomatów i przedstawicieli władz obecnych na uroczystości.

Duda podkreślił, że „niedoceniana przez sowieckich komunistów – przez Rosjan – polska armia, armia kraju, o którym Stalin i inni z kierownictwa Związku Sowieckiego mówili, że to tylko przepierzenie pomiędzy zachodnią Europą, do której zdążają, a wielkim krajem Rad, okazała się barierą nie do pokonania".

– Wiemy doskonale, z kart historii i dokumentów archiwalnych, że w tamtych dniach sierpnia 1920 roku bardzo wielu – zdecydowana większość – nie wierzyła w to, że Polska, Warszawa jest się w stanie obronić. Sowieccy dowódcy byli pewni zwycięstwa – można śmiało powiedzieć, że dzielili już skórę na niedźwiedziu – tymczasem okazało się, że Polacy mają serca lwów, że potrafią stanąć do walki, zmobilizować się i przełamać wszelkie bariery – strach, często braki w wyszkoleniu i uzbrojeniu i swoim męstwem i determinacją odwrócić losy – podkreślił również prezydent.


Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza
 
 
 
...
 
Dziękujemy za wytrwałą służbę dla ojczyzny, za dzielność, za odpowiedzialność, za wzorowe codzienne wykonywanie obowiązków, czasem z narażeniem życia – powiedział w poniedziałek, w dniu święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda, zwracając się do żołnierzy.

– Patrzymy z dumą na polską historię, patrzymy z dumą na to wielkie zwycięstwo – tak, z ogromną dumą. Przez 74 lata istnienia Związku Sowieckiego Rosja Sowiecka przegrała tylko jedną oficjalną wojnę – to była właśnie tamta wojna sprzed 102 lat. Tylko wojnę z Polską przegrała Rosja Sowiecka w czasie całej swojej historii. Na szczęście nie za długiej – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na placu Piłsudskiego.

– Dzisiaj polski żołnierz ma swoje wielkie święto. W ten dzień nie tylko wspominany tych, którzy polegli w obronie ojczyzny na przestrzeni stuleci i dziesięcioleci, ale przede wszystkim gorąco ściskamy polskich żołnierzy i ich rodziny. Dziękujemy za wytrwałą służbę dla ojczyzny. Dziękujemy za dzielność. Dziękujemy za odpowiedzialność. Dziękujemy za wzorowe codzienne wykonywanie obowiązków, czasem z narażeniem życia – podkreślił prezydent.

– Mówię to szczególnie w tym momencie, bo trzeba jasno powiedzieć – tak trudnych lat, z jakimi mamy do czynienia ostatnio, nie było na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci historii Rzeczypospolitej – dodał Andrzej Duda.


W Święto Wojska Polskiego prezydent wręczył nominacje generalskie
Polski żołnierz stanął na wysokości zadania, wytrzymał broniąc granicy z Białorusią – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Pokazaliśmy determinację całemu światu – zapewnił.

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w czasie obchodów Święta Wojska Polskiego w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Zwracając się do żołnierzy i funkcjonariuszy, przypomniał ich służbę na granicy z Białorusią.

– Dzięki postawie polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, dzięki waszej postawie, pokazaliśmy tę determinację całemu światu, broniąc polskiej granicy, broniąc granicy Unii Europejskiej, broniąc granicy strefy Schengen, mimo różnego rodzaju ataków, różnych durniów i zdrajców, różnych ludzi nieodpowiedzialnych – polski żołnierz stanął na wysokości zadania, wytrzymał" – zaznaczył prezydent. Podziękował za to „z całego serca."

– Kto wie, jakie byłyby następstwa tego hybrydowego ataku realizowanego przez reżim białoruski we współpracy bez wątpienia z Moskwą, gdyby nie wasza postawa, gdyby nie bohaterstwo polskich funkcjonariuszy i żołnierzy – zaznaczył Andrzej Duda.

Podkreślił, że żołnierze na granicy z Białorusią służyli w bardzo trudnych warunkach. – Widziałem to na własne oczy, dziękuję za to wielkie poczucie odpowiedzialności za sprawy RP – podkreślił.
Rosja i reżim rosyjski złamali wielkie tabu, które było twardą granicą bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej, że żadne mocarstwo nie atakuje drugiego państwa w sposób frontalny, po to by odebrać wolność i niepodległość – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas obchodów święta Wojska Polskiego.

Prezydent wziął w poniedziałek udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Andrzej Duda powiedział, że skali „rosyjskiej frontalnej agresji na Ukrainę, na niepodległe suwerenne, demokratyczne państwo, na naszego sąsiada – trudno było się spodziewać". – Nie mam żadnej absolutnie wątpliwości, że przerosła ona to, czego niektórzy się spodziewali, a dla niektórych była totalnym zaskoczeniem" – ocenił prezydent.

Podkreślił, że „Rosja i reżim rosyjski złamali wielkie tabu, które było cały czas twardą granicą bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej, że żadne mocarstwo nie atakuje drugiego państwa w sposób frontalny, po to by odebrać wolność, po to by odebrać niepodległość, po to by odebrać ziemię, po to by zakwestionować egzystencję państwa i narodu".

Andrzej Duda podziękował za pomocy świadczoną Ukrainie i jej obywatelom. – Dziękuję wam z całego serca, że choć nie z bronią w ręku – jesteśmy tego uczestnikami poprzez naszą pomoc, którą świadczymy Ukrainie i Ukraińcom poprzez służbę naszych żołnierzy przez cały okres tego konfliktu, poprzez wsparcie, jakiego nam, a przede wszystkim Ukrainie udzielają nasi sojusznicy – powiedział prezydent.

– Dziękuję wam wszystkim za służbę. To jest faktyczne stanie na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej" – podkreślił.


Prezydent i premier złożyli wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze
Naszą odpowiedzialnością dzisiaj jest zapewnić jak najlepsze i najnowocześniejsze wyposażenie polskiej armii, nie szczędząc sił i środków – powiedział prezydent Andrzej Duda na obchodach Dnia Wojska Polskiego.

Przemawiając przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Andrzej Duda podkreślił, że wyposażenie i uzbrojenie polskiej armii jest jednym z priorytetów rządzących.

– Tak byśmy byli w stanie nie tylko obronić się sami, ale byśmy nie musieli się bronić – powiedział prezydent. Jego zdaniem ogromne wydatki na wyposażenie armii służą temu, by Polska miała potencjał, którego obawialiby się ewentualni agresorzy.

– Wiele wątpliwości w sercach zrodziło się, gdy przekazywaliśmy nasze liniowe uzbrojenie do dyspozycji żołnierzy ukraińskich – przyznał Andrzej Duda. Zaznaczył jednak, że ukraińscy sojusznicy bronią nie tylko swojej ziemi, ale potencjalnie także Polski i reszty Europy.

– Choć było to trudne, postąpiliśmy słusznie – mówił, dziękując rządowi za odwagę.

Pogratulował mu też decyzji o zakupie nowoczesnego uzbrojenia, wspominając m.in o czołgach Abrams i haubicach z Korei Południowej.

– Polska armia otrzyma najnowocześniejsze uzbrojenie na najwyższym poziomie – podkreślił.
Nasz kraj bezpośrednio znalazł się w zagrożeniu; nie tylko granica Rzeczypospolitej jako taka – mówił w poniedziałek podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał podczas przemówienia na placu Piłsudskiego w dniu Święta Wojska Polskiego, że „nasz kraj bezpośrednio znalazł się w zagrożeniu". – Nie tylko granica Rzeczypospolitej jako taka – doprecyzował.

– Nie było to tylko i wyłącznie zagrożenie migracyjne – mówił prezydent nawiązując do wydarzeń sprzed kilku miesięcy na granicy polsko–białoruskiej. – To było zagrożenie, którego podtekstem było to, czego najbardziej się wtedy obawialiśmy i o czym my – jako politycy analizujący i rozważający tę sytuację i podejmujący decyzje o kolejnych działaniach i środkach, które będą podejmowane – mówiliśmy cicho między sobą" – wspominał Andrzej Duda.

Wyjaśnił, że mówiono iż „to nie jest spektakularna i odosobniona akcja". – Ale, że jest to część szerszego planu, który realizują ci, którzy są wrogo nastawieni wobec Rzeczypospolitej, wobec wspólnoty europejskiej". – Że być może jest to po prostu próba tego, czy Polacy stanął na wysokości zadania obrony swojej ojczyzny z pełną odpowiedzialnością, pełnym profesjonalizmem, ale także i pełną determinacją" – kontynuował.
>

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych