zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent w Atenach. Weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos

21:33, 10.10.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył w czwartek wieczorem do Aten. W piątek prezydent weźmie udział w dorocznym spotkaniu szefów państw Grupy Arraiolos, które będzie poświęcone wyzwaniom gospodarczym, stojącym przed UE, migracji oraz polityce obronnej Unii.


Podziel się:   Więcej

Na tegorocznym spotkaniu Grupy Arraiolos mowa będzie też o zwiększaniu odporności Unii Europejskiej na kryzysy gospodarcze i społeczne, a także o zagadnieniach europejskiego bezpieczeństwa.

Jak poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, Duda będzie „podkreślał sukcesy polskiej gospodarki i polityki społecznej w ostatnich latach”, a także zachęcał prezydentów do podjęcia dyskusji nad modelem państwa dobrobytu, zakładającym równomierny i sprawiedliwy rozwój gospodarczy.

Jak przekazał Szczerski, w odniesieniu do kwestii migracyjnych, które będą kolejnym tematem obrad, Duda ma podkreślić rolę Polski – jako kraju granicznego Unii Europejskiej i naszą otwartość na migrację ekonomiczną z krajów sąsiedzkich oraz pomoc, jaką Polska udziela krajom południa Europy w ochronie ich granic.

W kontekście negocjacji nad nowym budżetem Unii – poinformował Szczerski – prezydent będzie m.in. wskazywał na konieczność ochrony Wspólnego Rynku przed wewnętrznym protekcjonizmem, jak również konieczność zlikwidowania podwójnych standardów w jakości produktów oferowanych na europejskim rynku.


Prezydent udaje się do Aten. Weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos
Bezpieczeństwo militarne

Podczas sesji poświęconej polityce europejskiego bezpieczeństwa militarnego prezydent będzie akcentował wagę zachowania bliskiej współpracy pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi. Wskaże też – poinformował Szczerski - korzyści wynikające ze zwiększonej obecności żołnierzy NATO, w tym wojsk amerykańskich w Polsce i w pozostałych krajach tzw. flanki wschodniej dla bezpieczeństwa całej Zjednoczonej Europy.

– Prezydent potwierdzi nasze stanowisko, że wspieramy wszystkie inicjatywy służące zwiększeniu potencjału obronnego państw UE, o ile są one komplementarne do inicjatyw NATO i nie prowadzą do marginalizacji relacji transatlantyckich – dodał Szczerski.

Na zakończenie jednodniowych obrad przewidziane jest przyjęcie wspólnej deklaracji.


Prezydent: W obliczu zagrożeń najważniejsza solidarność między państwami
15. spotkanie Grupy Arraiolos

Spotkanie w Atenach będzie już 15. spotkaniem Grupy Arraiolos, która powstała w 2003 r. z inicjatywy prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od miejscowości w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów: Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch.

Później do grona uczestników dołączyła Słowenia, Chorwacja oraz Estonia i Bułgaria, a następnie Malta i Grecja. W tegorocznym spotkaniu weźmie także udział prezydent Irlandii.


Duda: Polska otwarta na niesienie pomocy w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
20-02-2020
  • Rozpoczęcie czwartej konferencji z cyklu „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości”
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych