zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent w Berlinie: Dzisiaj czcimy pamięć upadku żelaznej kurtyny

13:54, 09.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Dzisiaj czcimy pamięć upadku żelaznej kurtyny. Czcimy tutaj, w Berlinie, gdzie w sposób symboliczny upadła poprzez zburzenie muru berlińskiego – powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 30. rocznicy upadku muru berlińskiego.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda w sobotę w Berlinie wziął udział w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego.

– Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać dziś tutaj, w Berlinie, w miejscu bardzo symbolicznym, w miejscu gdzie na pamiątkę tamtych dramatycznych dla nas lat, kiedy Berlin, świat i Europa były podzielone na część wschodnią i część zachodnią, kiedy my znajdowaliśmy się jako naród, jako państwo poza żelazna kurtyną w sowieckiej strefie wpływów – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że dzisiaj czcimy pamięć upadku tej żelaznej kurtyny. – Czcimy tutaj, w Berlinie, gdzie właśnie w sposób symboliczny ona upadła poprzez upadek, poprzez zburzenie muru berlińskiego, poprzez zniesienie tego podziały Niemiec na wschodnie i zachodnie – powiedział prezydent.

Podczas głównych uroczystości, które odbyły się w miejscu pamięci na przylegającej niegdyś do muru berlińskiego Bernauer Strasse, prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel uczcili osoby, które zginęły przy próbie ucieczki na Zachód. Tego samego dnia wieczorem przed Bramą Brandenburską odbędzie się wielki pokaz sceniczny, a Steinmeier wygłosi tam przemówienie.


Prezydent weźmie udział w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego
 
 
 
...
 
Róże przed pomnikiem

Po ceremonii na Bernauer Strasse prezydenci Polski Andrzej Duda, Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova i Węgier Janos Ader, a także prezydent Steinmeier wspólnie złożyli róże przed pomnikiem upamiętniającym zasługi Grupy Wyszehradzkiej w przezwyciężaniu komunizmu.

Potem wszyscy udali się na rozmowy podczas roboczego śniadania w siedzibie prezydenta Niemiec w Zamku Bellevue.Prezydenci V4 i Niemiec uczczą rolę Europy Środkowej w upadku muru berlińskiego
Pamięć o ofiarach byłego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen

Następnie szef polski prezydent odwiedzi były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen.

Złoży tam wiązankę kwiatów przy tablicy poświęconej pamięci 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych wyższych uczelni Krakowa, którzy w listopadzie 1939 r. zostali aresztowani i wywiezieni do obozu w Sachsenhausen w ramach tzw. Sonderaktion Krakau.Prezydent o Sonderaktion Krakau: nie ma usprawiedliwienia dla barbarzyństwa

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych