zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent w Bogatyni: wydobycie węgla to służba dla Polski

07:00, 01.12.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Wydobycie węgla to wielkie zadanie i służba, którą państwo realizujecie dla Polski, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne – mówił prezydent Andrzej Duda w Bogatyni, gdzie w kopalni Turów odwiedził górników z okazji święta Barbórki.


Podziel się:   Więcej

Prezydent przypomniał, 72 lata temu ruszyła w tym miejscu kopalnia, która „budowała potencjał energetyczny Polski, która przez ostatnie 30 w ogromnym stopniu buduje potencjał energetyczny wolnej suwerennej Rzeczypospolitej”.

– Przede wszystkim, co chcę podkreślić, zapewnia nam nasze bezpieczeństwo energetyczne – podkreślał.

– To jest wielkie zadanie i wielka służba, którą państwo realizujecie dla Polski i dla nas wszystkich – dodał.

Zwracał uwagę, że przez ponad 70 lat wydobyto tu miliard ton węgla, a dziś 2 mln 300 tys. gospodarstw domowych ma energię elektryczną.

Premier: górnicy zawsze dbali o polską ziemię. Dziś dzięki nim mamy jedne z najniższych cen energii
 
 
 
...
 
Nawiązał też do wręczanych w sobotę odznaczeń państwowych. – To symbol uznania i mojego wielkiego szacunku składanego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dla całej braci górniczej – mówił.

Zwracał uwagę, że służba górnicza nie jest łatwa. – Nie darmo to właśnie święta Barbara jest od połowy XV wieku patronką górników. Jest też, jak państwo wiecie, patronką szybkiej i łagodnej śmierci. O taką właśnie łagodną i spokojną śmierć ludzie do świętej Barbary się modlą – powiedział prezydent.

– Jest kilka grup zawodowych, których patronką z tego względu ona jest – jest patronką górników, ale jest też patronką strażaków, jest patronką żeglarzy, patronką także i saperów; wszystkich tych, którzy z racji wykonywanych przez siebie obowiązków nie znają dnia ani godziny, a w ich pracy zdarza się ten nieprzewidziany moment, w którym następuje nieszczęście i ludzie giną – dodał.

Prezydent na tradycyjnym spotkaniu z górnikami w Bełchatowie

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
14-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych