zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent w Bykowni: Prawda o zbrodni katyńskiej jest fundamentem wolnej Polski

19:06, 11.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Prawda o bestialskim ludobójczym morderstwie, jakiego Sowieci dokonali na polskich oficerach w Katyniu, Charkowie i Bykowni to jeden z najsilniejszych fundamentów Polski wolnej, prawdziwej suwerennej i niepodległej – powiedział w niedzielę w Bykowni prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w niedzielę na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni wziął udział w obchodach 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. To pierwszy punkt trzydniowej wizyty pary prezydenckiej na Ukrainie.

– Jesteśmy tutaj w roku, który niesie ze sobą 80. rocznicę zbrodni katyńskiej, spóźnieni o pół roku, z przyczyn, za które nie odpowiadamy a które przyniósł los w postaci pandemii koronawirusa – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że jest dla niego „wielkim przeżyciem i satysfakcją”, że mimo tych przeciwności i trudności – „także dzięki życzliwości władz Ukrainy” – stoi wraz z całą delegacją dziś „na tej krwawej ziemi w Bykowni pod Kijowem, w miejscu, gdzie w zbrodni katyńskiej zamordowano tysiące naszych rodaków”.

– To było 80 lat temu. Czasem mówi się, historycy podają, że zbrodnia katyńska, a ściślej mówiąc kłamstwo katyńskie, było fundamentem nieistniejącej już dziś na szczęście komunistycznej Polski; że to właśnie na kłamstwie katyńskim ufundowana była tamta pochodząca z Moskwy władza, z moskiewskiego nadania, czasem z moskiewskiego wysłania i że to kłamstwo było najsilniejszym elementem scalającym ludzi tamtej epoki, zwłaszcza jej początków – mówił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że „dlatego szczycimy się, że prawda o zbrodni katyńskiej, o bestialskim ludobójczym morderstwie, jakiego sowieci dokonali na polskich oficerach w Katyniu, w Charkowie i tutaj w Bykowni, stanowi dzisiaj jeden z najsilniejszych fundamentów Polski wolnej, prawdziwej suwerennej, prawdziwie niepodległej".Para prezydencka rozpoczęła wizytę na Ukrainie
 
 
 
...
 
„To wyjątkowy rok”

– Ten rok jest wyjątkowy przez 80-lecie zbrodni katyńskiej i przez 100-lecie wielkiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w 1920 r., wspólnie wtedy z naszymi ukraińskimi braćmi, sojusznikami, przeciwko Sowietom – oświadczył w niedzielę prezydent Andrzej Duda, który rozpoczął wizytę na Ukrainie.

Jak przypomniał, „wtedy polscy żołnierze i ukraińscy żołnierze walczyli ramię w ramię po to, by odepchnąć sowiecką nawałę”. – Udało się to. W tak wielu miejscach udało się nie tylko przełamać front, ale przede wszystkim pognać sowietów z powrotem na wschód. Zatrzymać nawałę, która szła na Polskę. Zatrzymać nawałę, która szła na Europę, po to, by zanieść komunizm i zmienić świat. Dziś wiemy, że przede wszystkim po to, by przynieść ludziom nieszczęście – dodał.


Prezydent RP zaznaczył, że „wspólnymi siłami udało się wtedy zwyciężyć” i zwrócił uwagę na historyków, którzy mówią do dzisiaj, że „zbrodnia katyńska, bestialskie zamordowanie polskich oficerów wziętych do niewoli, którzy mieli status jeńców wojennych, bestialskie zamordowanie ich strzałami w tył głowy, było sprzeczne ze wszystkimi konwencjami międzynarodowymi, co było aktem nieludzkiego, zwyrodnialczego bestialstwa, było zemstą Stalina za tamten sromotny wstyd, za tamtą porażkę, kiedy jako jeden z sowieckich dowódców musiał uciekać przed pędzącymi polskimi wojskami, musiał cofać się, musiał poniechać zamiary dominacji nad Europą i dominacji wówczas nad Polską”.


Prezydent Duda złoży wizytę na Ukrainie
„Jesteśmy w Bykowni, miejscu, gdzie leżą polscy oficerowie, polscy żołnierze, dzieląc tę ziemię z mieszkańcami Ukrainy”

Andrzej Duda wyraził przypuszczenie, że „może to był właśnie jeden z powodów, dla których z Hitlerem podpisał pakt Ribbentrop-Mołotow, zdradziecki pakt, który doprowadził do wybuchu II wojny światowej, i który spowodował zniknięcie Polski z mapy poprzez rozdarcie przez dwoje sojuszników, rozdarcie Jej przez hitlerowskie Niemcy, i rozdarcie Jej przez sowiecką Rosję”.

– To właśnie w wyniku tego aktu, aktu napaści w 1939 r., polscy oficerowie znaleźli się w sowieckiej niewoli, w której zostali przez NKWD zamordowani" - powiedział.

– Ale jesteśmy w Bykowni, miejscu, gdzie leżą polscy oficerowie, polscy żołnierze, dzieląc tę ziemię z mieszkańcami Ukrainy, których bardzo często może i znali nawet, bo tutaj wokół nas są grody tysięcy zamordowanych obywateli ukraińskich, mieszkańców tej ziemi, ludzi, którzy chcieli po prostu żyć, a którzy zostali zabici przez Sowietów po to, by unicestwić naród ukraiński, a jego resztki w pokorze sprowadzić do rangi niewolników – przypomniał.Szczerski: W październiku planowana jest oficjalna wizyta prezydenta Polski na Ukrainie
„Naszym obowiązkiem jest zatrzymać i odwrócić tu, na Ukrainie, i Europie granice uczciwości prawa międzynarodowego”

– Naszym obowiązkiem jest zatrzymać i odwrócić tu na Ukrainie, i Europie granice, które są granicami uczciwości prawa międzynarodowego, sprawiedliwości i przyzwoitości – powiedział prezydent Andrzej Duda w niedzielę w Bykowni, gdzie oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej oraz ukraińskim ofiarom zbrodni NKWD.

Prezydent przypomniał o rosyjskiej agresji, która odebrała Ukrainie Krym i zawłaszczyła ziemie Doniecka i Ługańska.

– Naszym obowiązkiem jest zatrzymać i odwrócić tu, na Ukrainie, i Europie te granice, które powinny być, i które są granicami uczciwości prawa międzynarodowego, sprawiedliwości i po prostu zwykłej przyzwoitości – powiedział Duda.


Prezydent: Katyń pozostaje symbolem, bez którego nie można zrozumieć historii Polski
Jak dodał, tego domaga się pamięć ofiar, które spoczywają w Bykowni, w tym lesie, również tych ofiar, które spoczywają w Charkowie i innych miejscach.

– Musimy o tym pamiętać, bo to kwestia godności naszych narodów, sprawiedliwości – podkreślił prezydent.

– To wreszcie kwestia uczciwej pamięci historycznej, której kultywowanie jest naszym obywatelskim obowiązkiem – dodał.


Rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy. Wśród tematów sytuacja na Białorusi

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
21-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych