zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent w czwartek spotka się z KRRiT ws. noweli dot. rekompensaty dla TVP i PR

13:39, 26.02.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z KRRiT; rozmowa będzie dotyczyć noweli ustawy o radiofonii telewizji przewidującej 1,95 mld zł rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia za utratę dochodu z abonamentu - poinformował PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.


Podziel się:   Więcej

– W czwartek prezydent Andrzej Duda spotka się w Pałacu Prezydenckim z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Rozmowa będzie dotyczyła nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która przewiduje rekompensatę dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia za utracone dochody z abonamentu – powiedział w środę Spychalski.

Jak zaznaczył, w czwartek prezydent przyjmie w Pałacu Prezydenckim – na oddzielnym spotkaniu – także przedstawicieli regionalnych ośrodków TVP i PR.

13 lutego Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej, która przyznaje rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia. Opozycja proponowała, aby te pieniądze przeznaczyć na onkologię.

Nowela trafiła na biurko prezydenta, który ma 21 dni - od czasu, gdy ustawa znalazła się w Kancelarii Prezydenta - na decyzję, czy ją podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału konstytucyjnego.

Senacka debata nad nowelą ustaw o rtv i opłatach abonamentowych


Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie większości sejmowej, przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i PR w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

Dodatkowo podczas prac w Sejmie znowelizowano niektóre przepisy ustawy o radiofonii i telewizji. Wprowadzają one uchylenie ust. 1 w art. 27 stanowiącego, że „zarząd spółki liczy od jednego do trzech członków”. Mają tu obowiązywać rozwiązania z kodeksu spółek handlowych.

Senat, który zarekomendował odrzucenie nowelizacji, zwrócił również uwagę na problem niewyjaśnionej jednoznacznie kwestii dotyczącej ewentualnego obowiązku notyfikacji Komisji Europejskiej przewidzianego w ustawie programu pomocy dla publicznej radiofonii i telewizji w zakresie finansowania misji publicznej. Odnosząc się do kwestii MKiDN ocenia, że znowelizowane przepisy są zgodne z zasadami pomocy publicznej w UE.

Sejmowa komisja rekomenduje odrzucenie noweli ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych