zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Wejście do NATO oznaczało potwierdzenie suwerenności Polski

12:21, 11.03.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wejście do NATO było potwierdzeniem suwerenności i niepodległości Polski, oznaczało wyjście z rosyjskiej strefy wpływów i wejście do kręgów zachodnich – powiedział w Szczecinie prezydent Andrzej Duda. Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że Polska należy obecnie należy do państw, które kształtują Sojusz.


Podziel się:   Więcej

Prezydent i minister obrony uczestniczyli w poniedziałek w obchodach 20-lecia przystąpienia Polski, Czech i Węgier do sojuszu, które odbyły się w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Prezydent, przypominając, że prawie 20 lat temu – 12 marca 1999 r. – w amerykańskim stanie Missouri podpisano traktat o przystąpieniu Polski do NATO, stwierdził, że „pokolenia Polaków od końca II wojny światowej czekały na ten moment”. – To za ten moment, można powiedzieć dzisiaj, wielu oddało także i życie – powiedział Duda.

– Wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego oznaczało ostateczne potwierdzenie suwerenności i niepodległości Polski, potwierdzało wyjście z rosyjskiej strefy wpływów i wejście do kręgów geopolitycznych zachodnich – dodał prezydent. Jak podkreślił, przystąpienie Polski do NATO oznaczało dla nas „związanie się węzłem transatlantyckim”.

Prezydent podkreślił, że mające kwaterę w Szczecinie Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego „cały czas się rozwija”. – Niedawno uzyskało status i certyfikat podwyższonej gotowości i dzisiaj stanowi najważniejsze ze wszystkich dowództw NATO w tej części Europy, w tym regionie – powiedział Duda.

Dodał, że uzgodnili z ministrem obrony narodowej, że „do dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód zostanie ze strony polskiej afiliowana szczecińska 12. Dywizja Zmechanizowana”. – Mam nadzieję, że nasi sojusznicy, z którymi współtworzymy to wielonarodowe dowództwo, a więc przede wszystkim Republika Federalna Niemiec oraz Dania, afiliują tutaj, przy Dowództwie Wielonarodowego Korpusu, także i swoje dywizje – powiedział prezydent.


Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej: NATO gwarantem naszego bezpieczeństwa

 
 
 
...
 
Błaszczak: Należymy do państw, które kształtują NATO

– Wstępując do NATO 20 lat temu Polska dopiero zaczynała modernizację swoich sił zbrojnych, obecnie należy do państw, które kształtują Sojusz – powiedział w Szczecinie szef MON Mariusz Błaszczak.

– Kiedy 20 lat temu przystępowaliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, wtedy byliśmy państwami, które rozpoczynały dopiero proces modernizacji swoich sił zbrojnych. Dziś możemy powiedzieć, że ten proces nabrał prędkości. Dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy jednym z państw, które kształtują cały Sojusz Północnoatlantycki – mówił Błaszczak w dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

Podkreślił, że jest to „najwyższa rangą instytucja Sojuszu Północnoatlantyckiego operująca na terenie Polski”. – Razem z Korpusem tworzymy historię NATO, tworzymy historię Polski – dodał podczas uroczystości z okazji rocznicy wstąpienia do NATO. Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do Sojuszu 12 marca 1999 r.

Błaszczak przypomniał, że w Polsce stacjonuje wielonarodowy batalion NATO, a polscy żołnierze współtworzą sojusznicze grupy bojowe na Łotwie i w Rumunii.


Prezydent: Polska staje się coraz istotniejszym hubem obecności wojskowej NATO i USA w regionie
Szczerski: Musimy być przygotowani na to, że Rosja nie powróci do traktatu INF
„Musimy kontynuować dialog”

Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego gen. broni Sławomir Wojciechowski zaznaczył, że w Szczecinie „ponad 150 żołnierzy z Polski, Węgier i Czech” współpracuje z 22 innymi „państwami członkowskimi i partnerskimi w dowództwie”.

– Ewolucja Korpusu jest blisko powiązana oraz widoczna w transformacji samego NATO. Wyzwania dla bezpieczeństwa wymagały zmiany w sposobie myślenia, podniesiono stopień gotowości, a siły lądowe znalazły się w centrum uwagi – dodał.

– Musimy kontynuować dialog i przekonać Rosję, aby powróciła do postanowień traktatu (INF) – zaznaczył inspektor wojsk lądowych niemieckiej armii gen. broni Jorg Vollmer. Dodał, że kiedy Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do NATO, „bardzo mocno wzmocniły Sojusz”.Prezydent po spotkaniu z szefem NATO: Realizujemy swoje zobowiązania sojusznicze
Kwatera jest najwyższym natowskim dowództwem na wschodzie Sojuszu. Monitoruje sytuację bezpieczeństwa w Polsce, Estonii, na Litwie, Łotwie, Słowacji i Węgrzech. Od czerwca 2017 r. funkcjonuje jako Dowództwo Sił Wysokiej Gotowości.

Odpowiada za wszystkie jednostki oraz siły lądowe NATO znajdujące się na wschodniej flance: od Jednostek Integracji Sił NATO po wielonarodowe batalionowe grupy bojowe, rozmieszczone w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie w ramach tzw. „wzmocnionej wysuniętej obecności”.

Ponadto, jeśli zaszłaby taka konieczność, gotowa jest do natychmiastowego dowodzenia zarówno oddziałami stacjonującymi już teraz na wschodniej flance, jak i Siłami Odpowiedzi NATO (w tym tzw. „szpicą”), a zatem do przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie wszystkich operacji lądowych sojuszu w rejonie Morza Bałtyckiego.Prezydent Duda spotkał się z sekretarzem generalnym NATO
20 lat w NATO

Polska, Czechy i Węgry dołączyły do Paktu Północnoatlantyckiego w 1999 r. jako pierwsze kraje z byłego bloku wschodniego. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie powstała w roku przystąpienia Polski do NATO.

Początkowo funkcjonowała w oparciu o uczestnictwo trzech państw ramowych - Polski, Danii i Niemiec. Pierwszymi krajami, które dołączyły do szczecińskiego Dowództwa w 2004 r. były Estonia, Łotwa i Litwa.

Od tego czasu liczba państw współtworzących jednostkę systematycznie rosła: obecnie jest ich 25. Dzisiejszy status Dowództwa, jego ukompletowanie i wzmocniona rola w rejonie Morza Bałtyckiego to efekt postanowień ze szczytów NATO w Newport (2014 r.) i w Warszawie (2016 r.).


12 marca prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier uczczą 20-lecie rozszerzenia NATO