zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent weźmie udział w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

07:35, 20.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda z małżonką rozpocznie we wtorek wizytę w USA, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.


Podziel się:   Więcej

Zgodnie z programem wizyty, opublikowanym na stronie prezydenckiej kancelarii, we wtorek o godz. 9.00 lokalnego czasu prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 76. sesji ZO ONZ.

Wystąpienie prezydenta w debacie generalnej zaplanowano na godz. 18.15 czasu lokalnego.

Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski przekazał kilka dni temu, że w swym przesłaniu na forum ONZ Andrzej Duda wskaże, jak ważne dla pokoju na świecie jest przestrzeganie prawa.

– Przestrzeganie prawa międzynarodowego jest gwarancją pokoju na świecie (...) Solidarność międzynarodowa, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu pandemii Covid i jej skutków, jest niezwykle potrzebna – zaznaczył Szczerski.


W przyszłym tygodniu wizyta Andrzeja Dudy w USA na sesji ONZ

Planowane spotkania


Zgodnie z programem udostępnionym przez KPRP podczas wizyty przewidziane są m.in. spotkania Andrzeja Dudy m.in.: z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, z zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre'em Lacroix, z zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Martinem Griffithsem oraz z zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. Wsparcia Operacyjnego Atulem Khare.

Z kim jeszcze spotka się prezydent?


Odbędą się również spotkania głowy polskiego państwa m.in.: z prezydent Mołdawii Maią Sandu, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim oraz z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy – Kersti Kaljulaid, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą – wynika z harmonogramu wizyty.


„Priorytetem Polski jest zapewnienie prymatu prawa międzynarodowego”

Wirtualny szczyt ws. pandemii COVID-19Na zaproszenie prezydenta USA Joe Bidena, polski przywódca weźmie udział w wirtualnym szczycie dotyczącym batalii z pandemią COVID-19. Poruszony ma tam być m.in. problem współpracy międzynarodowej w celu przyspieszenia akcji szczepień na świecie – przekazał Szczerski.

Zwalczaniem społecznych i ekonomicznych skutków pandemii, łączącego się z tym załamania gospodarczego oraz głodu i ubóstwa w różnych częściach świata będzie poświęcony wirtualny szczyt żywnościowy z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

– Pan prezydent będzie chciał wyraźnie powiedzieć o naszych zobowiązaniach, a także naszej humanitarnej i solidarnej postawie we współpracy z innymi państwami. Celem (szczytu) będzie wsparcie żywnościowe dla potrzebujących tego krajów w obliczu zniszczeń dokonanych przez pandemię m.in. w wyniku zerwania współpracy handlowej i załamania wielu rynków – wyjaśnił Szczerski.


Kumoch: Polska chce być aktywnym członkiem dyskusji w świecie, gdzie liczą się najwięksi

Program biznesowy


Z klimatem będzie wiązał się szczyt poświęcony energii, pierwsze tego rodzaju od 40 lat wydarzenie zwołane przez sekretarza generalnego ONZ. Szczerski wskazywał, że bardzo obszerny jest też program biznesowy prezydenta RP. Dotyczy m.in. inicjatywy Trójmorza oraz współpracy polsko-amerykańskiej.

Jak wynika z harmonogramu wizyty udostępnionego przez KPRP, podczas wizyty prezydent Andrzej Duda spotka się m.in. z przedstawicielami US Chamber of Commerce.


Szczerski rozmawiał z Guterresem o bezpieczeństwie, polityce klimatycznej i pandemii

Upamiętnienie ofiar ataków terrorystycznych


Para prezydencka złoży wizytę przy pomniku upamiętniającym ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., złoży wieniec pod Drzewem Przetrwania, spotka się też z uczestnikami wydarzeń 11 września oraz przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia biorącymi udział w akcji ratunkowej przy WTC.

Spotkanie z przedstawicielami Polonii


W Linden Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami Polonii, w Nowym Jorku para prezydencka odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z okazji 100-lecia istnienia.


Wieniec od prezydenta przed pomnikiem Polaków, którzy zginęli w zamachu na WTC

Niektóre wydarzenia w formie wirtualnej


Ze względu na pandemię tegoroczna sesja ZO, na którą przybywa też szef polskiego MSZ Zbigniew Rau, będzie mieć charakter hybrydowy. Niektóre z wydarzeń odbędą się tylko wirtualnie.

Jak poinformował MSZ, program wizyty ministra Raua w Nowym Jorku obejmuje szereg spotkań dwustronnych z jego odpowiednikami, a także m.in. spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej z udziałem Wysokiego Przedstawiciela ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE Josepa Borrella, konferencję ministerialną Wspólnoty Demokracji oraz spotkanie ze Specjalną Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ ds. dzieci i konfliktów zbrojnych Virginią Gambą.


Prezydent: Pandemia podniosła kwestię opieki zdrowotnej do rangi podstawowych praw człowieka

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych