zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Wincenty Witos był wybitnym działaczem politycznym, państwowcem i mężem stanu

21:52, 24.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Wincenty Witos był wybitnym działaczem politycznym, państwowcem i mężem stanu – podkreślił prezydent Andrzeja Duda w liście, który w niedzielę skierował do uczestników obchodów w Wierzchosławicach 147. rocznicy urodzin tego przywódcy ruchu ludowego.


Podziel się:   Więcej

„Wierzchosławice to miejsce szczególne, wpisane w polską historię, pamięć i tożsamość. Budzi szacunek dziejowe dziedzictwo tej słynnej wsi, sięgające XIV wieku – przede wszystkim jednak Wierzchosławice kojarzą się jako symboliczna stolica polskiego ruchu ludowego, jako miejsce przyjścia na świat, gospodarowania i patriotycznej działalności Wincentego Witosa” – czytamy w liście, który opublikowała Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej.

Wincenty Witos – jak podkreślił Andrzej Duda – był wielkim Polakiem i wybitnym działaczem politycznym, a także państwowcem i mężem stanu, który w najbardziej znamienity sposób zasłużył się ojczyźnie i polskiej wsi.

Prezydent dodał też, że coroczne obchody urodzin tego działacza politycznego w Wierzchosławicach są „wspaniałą manifestacją pamięci i przywiązania do wartości, którym Wincenty Witos poświęcił całe swoje życie”.


Prezydent: Witos stanął na czele rządu, który był ostatnią szansą dla przetrwania RP
„Wiernie rozwijają Państwo tradycję, ukształtowaną w ciężkich latach rządów komunistycznych. Wbrew zakazom władz, próbującym wymazać z polskiej historii tę wybitną postać, spotykali się tutaj przy grobie przywódcy ruchu ludowego, działacze NSZZ Rolników Indywidualnych +Solidarność+ – ludzie wielkiego serca i odwagi, kontynuatorzy drogi wolności i godności, którą podążał Wincenty Witos” – czytamy w liście.

Prezydent przypomniał też, że Wierzchosławice w wolnej Polsce stały się miejscem skupiającym rolników z całego kraju, samorządowców i przedstawicieli najwyższych polskich władz.

Prezydent przypomniał też o ogromnych zasługach polskiej wsi dla niepodległości i pomyślności Polski, m.in. w kontekście zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w całej wojnie polsko-bolszewickiej sprzed 100 laty.

„Nie sposób wyobrazić sobie tego dziejowego sukcesu bez ogromnego wkładu Wincentego Witosa, który w dramatycznym dla Polaków momencie stanął na czele rządu jedności narodowej i potrafił wydobyć z niedawno odrodzonego państwa cały jego witalny potencjał” – głosi list.

„Na zawsze czcić będziemy wójta z Wierzchosławic jako jednego z ojców naszej niepodległości, propagatora emancypacji, poszanowania tradycji i tworzenia warunków do rozwoju polskiej wsi” – dodał Andrzej Duda.


Prezydent: Byłoby dobrze, gdyby w sprawach fundamentalnych wszyscy stawali razem
Prezydent zwrócił także uwagę na przypadające w tym roku 40-lecie ruchu NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który powstał w efekcie „chłopskich protestów przeciwko złu komunistycznego systemu i zalegalizowanej w wyniku zwycięskich Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich”.

„Nigdy nie zapomnimy o wkładzie wsi w polską wolność, w obronę fundamentalnych wartości, które prowadzą nasz naród od ponad tysiąca lat, w umacnianie podstaw polskiego bytu” – zapewnił Duda.

Wincenty Witos urodził się w 1874 r. Był politykiem – jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem. W Stronnictwie Ludowym działał od 1895 r. Po aresztowaniu we wrześniu 1930 r. przez władze sanacyjne, osadzony był w twierdzy brzeskiej.


Uroczystość otwarcia Sali Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa w Belwederze
Proces brzeski był konsekwencją represyjnych działań podjętych przeciwko opozycji przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 r. Działania te były jego reakcją na coraz większą aktywność stronnictw tzw. Centrolewu - antysanacyjnej koalicji powstałej w 1929 r., w skład której wchodziły: Polska Partia Socjalistyczna, Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie”, Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast”, Stronnictwo Chłopskie oraz Narodowa Partia Robotnicza.


Premier: Wincenty Witos walnie przyczynił się do odzyskania niepodległości