zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent wręczy odznaczenia zasłużonym dla rozwoju polskiej energetyki

14:17, 02.12.2021;   autor: msies;   źródło: KPRP

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystej akademii z okazji Dnia Świętej Barbary, w trakcie której wręczy odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju polskiej energetyki.


Podziel się:   Więcej

4 grudnia w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy, obchodzone jest tradycyjne święto górnicze. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

Św. Barbara pochodziła z pogańskiej rodziny z Heliopolis. Ojciec Dioskuros wysłał ją na naukę do Nikomedii. Tam zetknęła się z chrześcijaństwem. Gdy ojciec dowiedział się, że Barbara została chrześcijanką, chciał ją zmusić do wyparcia się wiary. Kiedy to nie poskutkowało, doniósł na nią do władz prześladujących wówczas chrześcijan. Została uwięziona w wieży, gdzie miał przed śmiercią objawić się jej anioł z kielichem i hostią. Ścięta mieczem prawdopodobnie około roku 305 w Nikomedii lub Heliopolis, podczas prześladowań za panowania cesarza Galeriusza (305–311)

Istnieje legenda, według której święta Barbara uciekając przed ojcem schroniła się w skale, która się przed nią rozstąpiła.


Prezydent porozmawia z rządem ws. bezpieczeństwa energetycznego