zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent wręczy po raz pierwszy medale za ratowanie Polaków

07:32, 18.06.2019;   autor: akune;   źródło: instytutpileckiego.pl

Po raz pierwszy prezydent RP wręczy na wniosek Instytutu Pileckiego medale „Virtus et Fraternitas”. Odznaczenie jest wyrazem wdzięczności państwa polskiego za pomoc polskim obywatelom w czasach wojny i totalitaryzmów. Uroczysta gala odbędzie się w środę w Teatrze Polskim w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

Medal „Virtus et Fraternitas” ustanowiono, aby upamiętnić osoby niosące pomoc obywatelom polskim w czasie wojny i okresu naznaczonego tragicznym piętnem dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego.

Kwestie odznaczenia reguluje ustawa z dnia 9 listopada 2017 r. o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego.

W kampanii promocyjnej Instytut Pileckiego podał listę nazwisk zgłoszonych do odznaczenia, jest ich 14. Są tam m.in. Ukraińcy ostrzegający Polaków przed UPA i działający na rzecz upamiętnienia ofiar Rzezi Wołyńskiej, Kazach ratujący przed śmiercią głodową zesłanych w głąb ZSRR Polaków, węgierski dyplomata chroniący Polaków przed władzami III Rzeszy, Polacy ratujący Żydów – w tym znany historyk Władysław Konopczyński i członkowie słynnej grupy Ładosia.

Szczegółowe informacje o zgłoszonych znajdują się na stronie Instytutu Pileckiego.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbędzie się w środę o godz. 14.00 w Teatrze Polskim w Warszawie.


Prezydent: Mamy obowiązek wyświadczyć ostatnią posługę poległym w służbie RP