zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent wręczył flagi przedstawicielom zasłużonych organizacji

13:36, 02.05.2015;   autor: kf;   źródło: PAP

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył biało-czerwone flagi m.in. działającym społecznie organizacjom pozarządowym i przedstawicielom środowisk polonijnych. – Polska flaga jest symbolem trwania i rozwijania wspólnoty narodowej – mówił prezydent. W sobotę obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.


Podziel się:   Więcej

Flagi otrzymali przedstawiciele instytucji oraz organizacji realizujących projekty patriotyczne, ekologiczne i edukacyjne, sławni podróżnicy i przedstawiciele Polonii oraz jednostek wojskowych, m.in. Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko, Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty, WWF Polska, Klub Gaja oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Flagi z rąk prezydenta odebrali także Elżbieta Dzikowska, Beata Pawlikowska i Marek Kamiński.

Prezydent Komorowski powiedział, że cieszy się, iż flagę otrzymali żołnierze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk polonijnych i polskich instytucji. Jak dodał, uroczyste wręczenie flagi jest dla tych osób formą podziękowania również za to, że konsekwentnie i skutecznie pokazują polską flagę w ramach zwycięstw sportowych i w zmaganiach podczas czasami niezwykłych wypraw.

Prezydent dodał, że kiedyś biało-czerwone barwy raczej oznaczały polskie marzenia, dążenia do wolności, polską walkę o wolność. – Dzisiaj możemy z dumą i radością powiedzieć, że ta sama Biało-Czerwona jest symbolem działań na rzecz umocnienia polskiej wolności i jak najlepszego jej zagospodarowania – zaznaczył.

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego uroczyście podniesiono polską flagę. W sobotę do godz. 18 Pałac Prezydencki jest otwarty dla zwiedzających.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych