zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent wręczył nominacje generalskie dziewięciu oficerom

10:21, 12.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent wręczył we wtorek nominacje generalskie dziewięciu oficerom Wojska Polskiego. Na najwyższy stopień generała nominacje otrzymali szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak i dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika.


Podziel się:   Więcej

– Szeregi armii są zasilane przez ludzi, którzy z odwagą biorą odpowiedzialność za Wojsko Polskie – powiedział prezydent Andrzej Duda wręczając we wtorek nominacje generalskie dziewięciu oficerom.

Prezydent wręczając nominacje podkreślił, że wejście do korpusu generałów Wojska Polskiego jest wielką chwilą dla każdego żołnierza, ale też dla „Rzeczypospolitej, kiedy szeregi jej armii są zasilane przez kolejnych ludzi biorących z odwagą odpowiedzialności za Wojsko Polskie”.

Duda podkreślił, że awanse generalskie wręcza w dzień po 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Chciałbym, żebyście panowie jako generałowie byli wpatrzeni w tamtych polskich dowódców, którzy w tamtym czasie na swoich barkach nieśli odpowiedzialności za Rzeczypospolitą. (...) To byli ludzie, którzy w bardzo trudnych czasach potrafili się wznieść na wyżyny umiejętności dowodzenia i zarządzania żołnierzami, planowania taktycznego, i mieli na tyle odwagi, że zdołaliśmy pokonać wydawało się niezwyciężonego przeciwnika – mówił prezydent wręczając nominacje generalskie.

– Przed nami są wielkie zadania. Od kilku lat realizujemy modernizację polskich sił zbrojnych. Chcemy, aby żołnierz polski był wyposażony w najlepszy sprzęt, który powoli mu w sposób odpowiedni bronić granic Rzeczypospolitej, w przypadku gdyby ktokolwiek chciał podnieść rękę na bezpieczeństwo Polaków i naszego kraju, ale także, by mógł służyć bezpiecznie – podkreślił Duda.


Prezydent Duda wręczy dziewięć nominacji generalskich

 
 
 
...
 
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim akty nominowania na stopień generała dywizji odebrali także generałowie brygady: Robert Głąb – dowódca Garnizonu Warszawa, inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ Jacek Pszczoła oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Dariusz Ryczkowski.

Nominacje na pierwszy generalski stopień - generała brygady - prezydent wręczył czterem pułkownikom. Są to: dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej Sławomir Dudczak, dowódca 3. Brygady Radiotechnicznej Dariusz Krzywdziński, szef pionu operacyjnego ds. NATO, zastępca polskiego przedstawiciela wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli Wojciech Ozga i dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie Artur Pikoń.

Zgodnie z konstytucją postanowienia w sprawie nominacji generalskich prezydent podpisuje na wniosek ministra obrony.Prezydent mianował dziewięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie