zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent wręczył nominacje profesorskie

12:40, 18.05.2022;

Chciałbym, żeby ktoś przyniósł do Pałacu Prezydenckiego Nobla, zdobytego za pracę naukową prowadzoną w Polsce - powiedział w środę w czasie uroczystości wręczenia nominacji profesorskich prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W środę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne ponad 50 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

– Gratuluję z całego serca tego osiągnięcia. Gratuluję państwu profesorom, bo to jest wielki moment w życiu każdego naukowca – powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że jest to podsumowanie, ale absolutnie nie jest to zakończenie. – To jest wyzwanie do następnego etapu pracy badawczej, następnych osiągnięć, do następnych działań naukowych, dydaktycznych i innych – podkreślił.

Prezydent powiedział też o swoich marzeniach względem profesorów. – Chciałbym, żeby ktoś przyniósł do Pałacu Prezydenckiego Nobla, zdobytego za pracę naukową prowadzoną w Polsce, w naszej uczelni, w naszym ośrodku badawczym. Ogromnie mi na tym zależy – zaznaczył.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że na pewno pod względem intelektualnym nas na to stać – zaakcentował. Dodał, że „nasi ludzie uprawiają naukę na całym świecie”.

Wyraził nadzieję, że badania naukowe będą finansowane w coraz lepszym stopniu. Zaapelował o odwagę w przełamywaniu blokad, które się pojawiają, kiedy dąży się do wielkiego odkrycia.

Zaapelował też o to, żeby profesorowie wymagali od swoich podopiecznych i zachęcali ich do przełamywania schematów. „Pomagajcie im w tym, żeby umieli to przełamać, żeby czuli tą wolność, prawdziwą wolność nauki, że wolno właśnie myśleć w sposób swobodny. Zawsze się śmieje, że gdyby Kopernik czuł się spętany, może do dzisiaj byśmy myśleli, że Ziemia jest od dołu podparta piekłem, a od góry przykryta niebem i płaska” – powiedział Duda.

Lista naukowców, którzy otrzymali tytuły profesorskie znajduje się na stronie: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/nominacje/uroczystosc–wreczenia–nominacji–profesorskich,53840.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych