zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. Odznaczenia m.in. dla Szewińskiej i Półtawskiej

11:29, 03.05.2016;   autor: msies;   źródło: PAP, IAR

– Order Orła Białego ma wielkie znaczenie dla Rzeczypospolitej. W ten Order wpisana jest polska historia – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia najwyższych odznaczeń państwowych na Zamku Królewskim. We wtorek przypada 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wśród odznaczonych są: Irena Szewińska, Michał Lorenc, Michał Kleiber, Wanda Półtawska, Zofia Romaszewska i Bronisław Wildstein.


Podziel się:   Więcej

– Dziękuję w imieniu Rzeczpospolitej za całe wasze dotychczasowe życie. Wybitne życie z punktu widzenia państwa polskiego, a także służby dla polskiego społeczeństwa. Służby często w bardzo trudnych czasach. Służby odważnej bez obawy, nie tak jak dzisiaj, tylko o krytykę, ale bez obawy często o prześladowanie, czasem więzienie – tak było – powiedział Duda.

Prezydent podziękował odznaczonym za działalność dla państwa, za budowanie jego wielkości i nowoczesności.

To pierwsze Ordery Orła Białego, które Andrzej Duda wręczył jako prezydent.

– Otrzymaliście dzisiaj państwo najwyższe możliwe odznaczenie przewidziane właśnie dla ludzi wybitnych. Jestem zaszczycony jako prezydent RP, że mogłem je państwu wręczyć – zwrócił się do wyróżnionych Duda.
 
 
 
...
 
Prezydent Andrzej Duda (L) odznaczył Orderem Orła Białego prof.  Wandę Półtawską (P) (fot. PAP/Radek Pietruszka)
„Skromność świadczy o człowieku”

Prezydent podkreślił, że wręczając ordery usłyszał od odznaczonych „wiele skromnych słów”: „nie zasłużyłam”, „nie spodziewałem się”. – Jeżeli państwo się nie spodziewaliście, uważacie, że nie zasłużyliście, to tym bardziej znaczy o waszej wielkości (...), a skromność świadczy (...) o człowieku – mówił.

Zwracając się do Ireny Kirszenstein-Szewińskiej, jednej z najwybitniejszych w historii lekkoatletek, Duda dziękował za sportowe sukcesy i „rozsławianie Polski na świecie”. – Za to, że przynosiła tak wiele radości Polakom w tak bardzo trudnych dla nas latach – zaznaczył prezydent.

Prezydent dziękował też b. prezesowi Polskiej Akademii Nauk Michałowi Kleiberowi za lata przewodniczenia PAN i reprezentowania Polski w wielu instytucjach naukowych i przynoszenie „swoją postawą chluby Rzeczypospolitej”.

Duda zwracając się do kompozytora Michała Lorenza mówił o jego twórczości i „niezłomnej postawie”. – Zawsze był pan sobą i nigdy, nawet trudnych czasach, nie bał się pan twardo głosić swoich poglądów, pokazywać swojej postawy – zauważył.

Specjalistce w dziedzinie psychiatrii Wandzie Półtawskiej prezydent podziękował „za lata służby”. Podkreślił, że chciał podejść do b. więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck, by nie musiała wstawać. – Dziękuję, że pani wstała i spotkaliśmy się prawie na środku tej sali, mimo że lata służby nadwyrężyły pani siły – mówił Duda. – Jestem zaszczycony, że mogłem wręczyć pani to oznaczenie – zaznaczył.

Według Dudy to Zofia Romaszewska, opozycjonistka w PRL, powiedziała, że nie zasłużyła na odznaczenie. – Pani Zofio, zasłużyła pani. Była pani cichą bohaterką Komitetu Obrony Robotników – wskazał. Dodał, że jej mąż Zbigniew (zm. w 2014 r. - red.) był bardziej znany (...) będąc politykiem po 1989 r., ale – mówił prezydent – Zofia cały czas była „w gotowości do cichej służby”.

– Szanowny panie redaktorze, ale przede wszystkim – mogę to z całą mocą powiedzieć – człowieku niezłomny, wielki polski inteligencie, ukazujący ten etos polskiej inteligencji przez wszystkie lata – tymi słowami zwrócił się prezydent do Bronisława Wildsteina. – Głosicielu prawdy i człowieku żądający prawdy (...). Dziękuję za to i proszę o jeszcze. I proszę wszystkich państwa o jeszcze. Panią Wandę też proszę o jeszcze – zakończył prezydent.

Oryginał Konstytucji 3 Maja wystawiony Kordegardzie. Do obejrzenia tylko we wtorek
Prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia Ordery Orła Białego (fot. Wikimedia Commons)
Wildstein: Order Orła Białego to zobowiązanie

– Nasze indywidualne przedsięwzięcia odnajdują się w horyzoncie czegoś, co nazywamy dobrem wspólnym; traktujemy tę nagrodę jako zobowiązanie – powiedział w imieniu odznaczonych Orderem Orła Białego publicysta Bronisław Wildstein.

– Jest coś, co łączy różne nasze działania. To jest świadomość, perspektywa tego, że nasze indywidualne przedsięwzięcia, poczynania odnajdują się w horyzoncie czegoś co nazywamy dobrem wspólnym – powiedział Wildstein.

– Jesteśmy członkami wspólnot. Wspólnotą największą, do której przynależymy, którą odczuwamy, to narodowa wspólnota, wspólnota polska, wspólnota losu, która pozwala nam przekroczyć naszą indywidualną tożsamość. Ta wspólnota nagradza nas swoim najwyższym odznaczeniem – dodał. – Trudno wyobrazić sobie większą nagrodę, większe zadośćuczynienie. Jednocześnie nagrodę tę traktujemy jako zobowiązanie – powiedział Wildstein.

Półtawska: jednak dożyłam tego, o co chodziło w całym moim życiu

Na zakończenie uroczystości o głos poprosiła Wanda Półtawska. – Dziękuję, ale nie o to chodzi. Jest 3 maja. Pierwszą defiladą, jaką pamiętam, był pułk husarii konnej i Piłsudski na Kasztance, a ja, dziecko byłam wniesiona na trybuny i pokazywali mi to – mówiła.

– I żyłam cały czas tą świadomością, że jest 3 Maj, że jest Polska i sens życia. I panu prezydentowi dziękuję za ten dzień, bo wreszcie mam poczucie, że jestem w Polsce, wśród ludzi, którzy rozumieją, co to słowo znaczy. Długo czekaliśmy na to – podkreśliła Półtawska.

Była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck powiedziała, że miała „serię frustracyjnych reakcji, jak z Ravensbruecku wróciła do kolejnej niewoli”. – Dopiero tu, dzięki temu, co teraz jest, mam poczucie, że jednak dożyłam tego, o co chodziło w całym moim życiu – dodała.

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych