zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Wreszcie realizowana jest polityka sprawiedliwego dzielenia dóbr

17:20, 12.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wreszcie realizowana jest polityka sprawiedliwego dzielenia dóbr – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że dzięki mądrej gospodarce finansowej, rzetelnemu zbieraniu podatków, będą mogły być realizowane kolejne świadczenia społeczne i ich podwyższanie.


Podziel się:   Więcej

Prezydent podkreślił podczas spotkania z mieszkańcami Szczecinka (zachodniopomorskie), że obecnie Polska staje się państwem coraz zamożniejszym, „ale przede wszystkim w wyniku działań politycznych dzieje się to, co od dawna było nam tak bardzo potrzebne: wreszcie wprowadzany jest rzeczywiście ustrój społecznej gospodarki rynkowej, który był zadeklarowany w konstytucji, ale którego przez lata tak naprawdę nie było”.

– Nie była realizowana podstawowa zasada społecznej gospodarki rynkowej, jaką jest sprawiedliwy podział dóbr w społeczeństwie. Władza ma obowiązek sprawiedliwego dzielenie dóbr – podkreślił prezydent. Zaznaczył, że chodzi o dobra pochodzące przede wszystkim z pracy obywateli, z podatków.

– A więc po pierwsze (chodzi o to), żeby te podatki były płacone, a po drugie, żeby te podatki nie były kradzione, żeby rzeczywiście przychodziły do budżetu państwa i żeby były mądrze dzielone na rzeczywiste społeczne potrzeby – mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że realizowana dzisiaj polityka, to jest „wreszcie polityka sprawiedliwego dzielenia dóbr”. Wskazał w tym kontekście na program 500+, który – jak mówił – jest realizowany „z założeniem, że polska rodzina jest odpowiedzialna i wie, w jaki sposób wykorzystać te środki”. – Otrzymuje po prostu środki finansowe, żywą gotówkę, po to, aby mogła ją zrealizować na swoje potrzeby, przede wszystkim na potrzeby dzieci. Cieszę się ogromnie, że polskie rodziny w taki właśnie mądry sposób tymi pieniędzmi gospodarują – powiedział prezydent.

Wskazał, że także program Mieszkanie+ „wreszcie, nie bez problemów, bo i problemy są i to często poważne, z realizacją zobowiązań, ale rusza”. – Mam nadzieję, że już niedługo będą rzeczywiście tysiące mieszkań zbudowanych w ramach tego programu dostępnych przede wszystkim dla młodych ludzi – dodał.

Prezydent przypomniał ponadto, że w tym roku zostało wypłacone dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów. Jak mówił, wypłacone raz, kosztowało w skali kraju 11 mld zł. – Nie jest to więc taka prosta sprawa, to są rzeczywiście wielkie pieniądze, ale mam nadzieję, że dzięki mądrej gospodarce finansowej, dzięki mądrej gospodarce podatkowej, rzetelnemu zbieraniu tych podatków, że wreszcie nie pozwala się ich rozkradać, jak to było do niedawna, będą mogły być realizowane kolejne świadczenia i ich podwyższanie – powiedział Andrzej Duda.
 
 
 
...
 
„Chcemy mieć bardziej ekologiczny przemysł, to musimy brać udział w akcji sadzenia drzew”

– Apeluję o udział w akcji sadzenia drzew – jej konsekwencją jest nie tylko rozwój obszarów leśnych, ale przede wszystkim ochrona klimatu i powietrza – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie). Apeluję o miłość do lasu – oświadczył.

– Zaczęliście nową historią tej ziemi, nową historię tego miasta. Czy historię udaną? To miejsce dobitnie pokazuje, że tak. To jest efekt państwa pracy, wysiłków, pieczołowitości, dbałości o ziemię i o miasto – powiedział Andrzej Duda, podczas spotkania z mieszkańcami Szczecinka.

Pogratulował zebranym, że ich miasto pięknie się prezentuje. – Nie tylko jest to piękne miejsce do wypoczynku, ale jest to przede wszystkim miejsce, które ma swój niezwykły urok, niezwykły spokój i niezwykle piękną, urzekającą przyrodę – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda dziękował również za akcję „sadzimy”, która przewiduje sadzenie drzew - jak mówił - w sposób mądry i zaplanowany. Inicjatorem akcji jest prezydent. – Bardzo proszę, żebyście państwo brali udział w tej akcji, bo wierzę w to głęboko, że ta akcja będzie kontynuowana nie tylko w tym i przyszłym roku, ale także poprzez następne lata – zaznaczył prezydent.


Prezydent: Chciałbym, żeby akcja „sadziMY” nie miała jednorazowego charakteru
„Zachęcam do sadzenia drzew”

Jak wskazał, konsekwencją akcji jest nie tylko rozwój obszarów leśnych, ale przede wszystkim ochrona klimatu i powietrza. – Jeśli chcemy, żeby klimat był bezpieczniejszy, jeśli chcemy chronić klimat, jeśli chcemy, żeby było pochłanianie CO2 (...) to właśnie drzewa nie mogą żyć bez CO2 - pochłaniają CO2 – mówił Andrzej Duda.

– To właśnie drzewa są dla nas tym, co ratuje nas w zmieniającym się na niekorzyść świecie – dodał prezydent.

Dlatego – jak uzasadniał – zachęca do sadzenia drzew. Prezydent zaapelował też, aby nie niszczyć drzew, dbać o las, nie wyrzucać do niego śmieci i pozostawiać w lesie porządek. – Apeluję o miłość do lasu – oświadczył Andrzej Duda.


Prezydent Duda odwiedzi województwo zachodniopomorskie

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych