zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Wybory 4 czerwca 1989 r. były wielkim zwycięstwem Polaków

13:03, 04.06.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wybory 4 czerwca 1989 r. były wielkim zwycięstwem Polaków; wielkim triumfem, który zmienił świat; to dzięki tym wyborom i postawie Polaków nastąpiła przemiana ustrojowa w całej Europie centralnej – powiedział we wtorek na uroczystym posiedzeniu Senatu prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

– Przeżywamy dni, które odsyłając nas wspomnieniem w przeszłość mają z punktu widzenia historii Rzeczpospolitej i naszej teraźniejszości bardzo szczególny wymiar – powiedział prezydent na uroczystym posiedzeniu Senatu.

– Nie da się rozerwać słów z 1979 r. wypowiedzianych na placu Piłsudskiego przez Ojca Świętego, świętego Jana Pawła II wołającego wtedy o wolność i przemianę swojej ojczyzny, o odnowienie oblicza tej ziemi przez Pana Boga, co wszystkim, którzy od razu zrozumieli te słowa wydawało się cudem, z tym co stało się w roku 1980, narodzinami największego na świecie ruchu społecznego, jakim była Solidarność, z walką lat 80., cierpieniem bardzo często i śmiercią, a wreszcie ze zwycięstwem tego 1989 r., które w tak szczególny sposób wyemanowało właśnie tutaj, w odrodzonym Senacie, w pełni wybranym w wolnych wyborach – w przeciwieństwie do Sejmu, do którego wybory nie były w pełni wolne – powiedział Duda.

Wybory 4 czerwca 1989 r. – powiedział prezydent – były wielkim zwycięstwem Polaków. – Chociaż wybory były tak ukształtowane, że do Sejmu nie były w pełni wolne, to jednak Polacy pokazali, że w sposób zdecydowany odrzucają komunizm i komunistów, odrzucając listę krajową, odrzucili tamten ustrój i tamtą władzę tych przedstawicieli Moskwy, tutaj, w Warszawie – mówił Duda.

Prezydent dodał, że tamte wybory były też „wielkim triumfem, który zmienił świat”. Jak wskazywał, to dzięki wyborom 4 czerwca 1989 r. i dzięki postawie Polaków nastąpiła przemiana ustrojowa w całej Europie centralnej, upadł mur berliński, w efekcie rozpadł się także Związek Radziecki. – To właśnie tamta postawa, którą – jestem pewien – wywołało na zewnątrz wezwanie Ojca Świętego, dały początek wielkiej przemienia Europy, którą niektórzy nazwali „Jesienią Ludów” – powiedział.

 
 
 
...
 
„Dopiero w tej chwili zaczynamy doganiać Europę Zachodnią”

– Przez 30 lat, które minęły od wyborów w 1989 r., cały czas dążymy do zachodniej Europy i dopiero w tej chwili zaczynamy ją doganiać - bo popełniono też bardzo wiele błędów – powiedział prezydent. Jak podkreślił prezydent w 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów do Senatu, Izba Wyższa cały czas odgrywa ważną rolę m.in. we wspieraniu Polonii poza granicami kraju.

– Nasi rodacy patrzą na zmieniającą się Polskę. Czy to - przez te 30 lat - były zmiany, które dzisiaj możemy ocenić pozytywnie? Oczywiście, bez wątpienia bilans jest pozytywny – ocenił Andrzej Duda. Podkreślił, że „ogólny bilans” pokazuje współczesną Polskę, jako zupełnie inną od tego, jaka była w 1989 r.: wolną, niepodległą, suwerenną i znacznie zamożniejszą.

– Przez te 30 lat cały czas dążymy do zachodniej Europy i dopiero w tej chwili zaczynamy ją doganiać – bo popełniono też bardzo wiele błędów – ocenił prezydent.

Jak dodał, przez ten czas wielu ludzi zostało również skrzywdzonych. – Myślę tutaj chociażby o tych, którzy ucierpieli na likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych na początku lat 90., którzy przez to popadli w nędzę. Wielu ludzi straciło sens życia dlatego, że nie stworzono dla nich żadnej alternatywy, zrobiono to kompletnie bez żadnej refleksji nad ich przyszłym losem i nad tym, co z nimi będzie – powiedział prezydent oceniając, że były to błędy „brutalnego kapitalizmu i liberalizmu, który wtedy do Polski się wkradał”.Karczewski: 30 lat temu Polacy wyraźnie powiedzieli, że są „za zmianą”
„Z wdzięcznością wspominam tych, którzy w '89 r. działali, by odtworzyć wolną Polskę”

– Chcę z wdzięcznością wspomnieć wszystkich tych, którzy w '89 r. bezinteresownie działali, żeby odtworzyć Polskę prawdziwie demokratyczną, wolną, suwerenną, niepodległą – powiedział Andrzej Duda. Mówiąc o przemianach gospodarczych po 1989 r., prezydent ocenił, że „z całą pewnością można było to zrobić lepiej”.

– Czy były błędy? Tak, były błędy. Ale mimo wszystko jestem wdzięczny i chcę z całą tą wdzięcznością wspomnieć wszystkich tych, którzy w '89 r. bezinteresownie stawali do tego, żeby odtworzyć Polskę prawdziwie demokratyczną, wolną, suwerenną, niepodległą – podkreślił prezydent.

– Patrzę dzisiaj trochę z uśmiechem na to, jak zwłaszcza postkomuniści, byli uczestnicy postkomunistycznego reżimu, pouczają nas, co to znaczy demokracja. (...) Ale prawda jest taka, że rzeczywiście udało nam się ją zbudować i każde kolejne wybory, które mają miejsce w Rzeczypospolitej od tamtego '89 r., to pokazują – dodał.

Prezydent zaznaczył, że chciałby, by frekwencja podczas wyborów była coraz wyższa, „bo wzrastająca frekwencja świadczy o umacnianiu się demokracji”.Karczewski: W ramach obchodów 4 czerwca m.in. uroczyste posiedzenie Senatu

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
25-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych