zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Wystąpię do Sejmu o przedłużenie stanu wyjątkowego

18:27, 28.09.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

– Wydaje się, że przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej o 60 dni będzie uzasadnione – powiedział prezydent Andrzej Duda po naradzie w BBN. Podkreślił, że we wtorek do godz. 17:00 udaremniono rekordową liczbę 354 prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy.


Podziel się:   Więcej

Po zakończeniu narady w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda potwierdził, że dotyczyła wtorkowej decyzji rządu, by przedłużyć o kolejne 60 dni stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej.

Jak dodał, problem na granicy polsko-białoruskiej wciąż występuje. – Wydaje się w tym momencie, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na okres 60 dni kolejnych będzie uzasadnione – ocenił prezydent.

Zastrzegł, że jeżeli będzie taka możliwość, zawsze można będzie skrócić stan wyjątkowy. – Natomiast jest to potrzebne funkcjonariuszom i wojsku do tego, żeby mogli sprawnie wykonywać swoje zadania – zaznaczył prezydent.

- Niestety ta presja na granicę wzrasta. Jak poinformował pan gen. Praga, dzisiaj do godz. 17-tej miały miejsce 354 próby przekroczenia naszej granicy, próby udaremnione. W związku z powyższym, to pokazuje, jaka jest presja i to pokazuje, jaka jest skuteczność. Dzisiaj tylko: 354 do godz. 17. Jest to liczba rekordowa jak do tej pory – powiedział prezydent.

– Kiedy tylko ten wniosek zostanie do mnie skierowany, ja z kolei wystąpię – zgodnie z zapisami konstytucji – do Sejmu o to, aby wypowiedział się w tej kwestii, aby wyraził zgodę na przedłużenie tego stanu wyjątkowego o 60 dni, zgodnie z tym, o co zwraca się do mnie rząd – poinformował.


Wiceszef MON: Zdecydowaliśmy o budowie specjalnych umocnień na granicy
 
 
 
...
 
Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

– Od początku tej wojny hybrydowej, bo tak ją trzeba już nazywać, granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć ok 10 tys. osób. Codziennie setki migrantów próbują nielegalnie przekroczyć polską granicę – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller na konferencji po zakończeniu obrad rządu.

W spotkaniu, które odbyło się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, wzięli udział m.in. ministrowie: spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński i obrony narodowej Mariusz Błaszczak, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Piotr Błazeusz oraz szef BBN Paweł Soloch.
Szef MSWiA na komisji sejmowej: Na granicy nadal niebezpiecznie; wiele prowokacji

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią


Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września. Wprowadzony został na 30 dni. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

Zgodnie z konstytucją, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, prezydent na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.
Sejm nie uchylił rozporządzenia prezydenta dot. wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
24-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych