zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Wzajemna solidarność to nasz obowiązek, także przez dzielenie się dostępem do szczepionek

14:56, 15.06.2021;   autor: akune, msies;   źródło: PAP

– Świat nie będzie normalnie funkcjonował, jeśli nie pokonamy pandemii globalnie; wzajemna solidarność jest naszym obowiązkiem, także przez dzielenie się dostępem do szczepionek – powiedział prezydent Andrzej Duda, który we wtorek w Bratysławie wziął udział w konferencji GLOBSEC.


Podziel się:   Więcej

Wśród najważniejszych tematów konferencji GLOBSEC prezydent wymienił pandemię Covid-19, kwestię szczepień oraz wyzwania globalne po pandemii. Poinformował, że rozmawiał na ten temat także z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą.

Jest dla mnie sprawą oczywistą, że świat nie będzie normalnie funkcjonował, jeżeli nie pokonamy jej globalnie, jeżeli będą kraje, w których pandemia będzie i one będą funkcjonowały w obrocie międzynarodowym, a to jest normą – to zagrożenie będzie istniało cały czas – mówił prezydent.

– Nie możemy pomijać tego aspektu, a to oznacza, że wzajemna solidarność jest naszym obowiązkiem, także w zakresie tego, żeby dzielić się dostępem do szczepionek – podkreślił.Prezydent: Skuteczna odbudowa po pandemii wymaga globalnej solidarności
 
 
 
...
 

„Mam nadzieję, że Polski Ład przyniesie Polsce rozwój na dziesięciolecia”


Duda zaznaczył, że prognozy gospodarcze dla Polski są dobre. Wskazał m.in. na przewidywania przygotowane przez Komisję Europejską. – Mam nadzieję, że realizacja Polskiego Ładu, programu rządowego, który stanowi rozwinięcie „Planu Dudy”, mojego zeszłorocznego, który prezentowałem w czasie kampanii wyborczej, przyniesie Polsce długofalowy rozwój, nie tylko na najbliższe dwa czy trzy lata, ale najbliższe co najmniej dziesięciolecia - mówił Duda.

Prezydent zaznaczył, że kwestia podnoszenia poziomu życia obywateli była głównym przedmiotem debaty podczas inauguracji konferencji GLOBSEC. – Podnoszenie poziomu życia obywateli wiąże się z tym, że będzie łatwiej pokonać przyszłe zagrożenia. Tak jak solidarność międzynarodowa będzie dla nas doskonałą droga i lekcją tego, jak w przyszłości walczyć z zagrożeniami, tak samo i wzrost zamożności społeczeństw, co oczywiste, będzie prowadził do lepszych możliwości zmagania się ze wszystkim zagrożeniami, choćby pandemicznymi – powiedział Duda.

Tematem debaty w czasie konferencji, mówił prezydent, była też konieczność skracania łańcuchów dostaw, zapewnienia pewności dostaw. – Mówiliśmy, że podstawowe środki powinny być produkowane w Europie, że kraje UE powinny między sobą ustalić pewien podział obowiązków w tym zakresie, byśmy nie potrzebowali dostaw zewnętrznych tylko, żebyśmy w ramach naszej wspólnoty europejskiej byli w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby - powiedział prezydent.

Dodał, że tematem dyskusji przywódców było też bezpieczeństwo energetyczne.

Konferencja GLOBSEC z udziałem prezydenta Dudy

Kalendarz transmisji

Sierpień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych