zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent z okazji 85-lecia Krzysztofa Karaska: Dziękuję za wrażliwość, humor i erudycję

07:18, 21.02.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Chcę wyrazić najwyższe uznanie dla pańskich dokonań pisarskich i postawy etycznej – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do poety, eseisty, tłumacza i krytyka Krzysztofa Karaska, wystosowanym z okazji jego 85. urodzin.


Podziel się:   Więcej

Prezydent podziękował poecie za odważną, niestrudzenie poszukującą i pełną wyjątkowej wrażliwości postawę; za filozoficzną głębię i za humor; imponującą erudycję, która zachwyca i uczy wyrozumiałości wobec ludzi, świata i siebie samych.

„Dziękuję za otwartość na to, co nowe i za doskonałą pamięć o tym, co zawsze warte przypominania” – napisał Andrzej Duda.

Urodzony 19 lutego 1937 r. w Warszawie Karasek jest uważany za jednego z wybitniejszych poetów "pokolenia Nowej Fali".

W skierowanym do niego liście, którego treść opublikowano na stronach Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Duda złożył serdeczne gratulacje i wyraził „najwyższe uznanie dla dokonań pisarskich i postawy etycznej Krzysztofa Karaska”.


„Wielu sił do dalszej pracy twórczej”. Życzenia prezydenta dla Zygmunta Koniecznego
„Już w otwierającej Pański debiutancki tomik Godzina jastrzębi frazie: +Ulica Wilcza wcale nie jest wilcza+, odczytywanej m.in. jako aluzja do słynnego wiersza Jana Janiczka o +Pani Opaczewskiej+, wszedł Pan w dialog z tradycją literacką oraz historią Polski i rodzinnej Warszawy. Ta zapowiedź sprzed ponad pół wieku znalazła wypełnienie w wielu późniejszych nawiązaniach i polemikach artystycznych z najgroźniejszym przeciwnikiem - +pięknie napisanym kłamstwem+” – napisał prezydent.Prezydent Andrzej Duda złożył Włodzimierzowi Nahornemu życzenia z okazji 80. urodzin
Prezydent zaznaczył, że odkrywanie prawdy, przedstawianie świata bez skrywających go zasłon fałszerstw i przemilczeń – to dążenia, które połączyły generację poety, uformowaną w sprzeciwie wobec rzeczywistości wykoślawionej i zmanipulowanej przez reżim komunistyczny.

Andrzej Duda wskazał, że najskuteczniejszym orężem artysty w tej walce była wspaniała moc kreowania, która stanowi o sile sztuki. „Poeta jest bandytą języka, odbiera bogatym / daje biednym. Nie uznaje reguł [...] Niepokorny wobec słów i władzy+ - wyłożył Pan niedawno swoje credo, tworząc własną legendę genealogiczną o łużyckim zbójniku Johannesie Karasku sprzed dwóch stuleci” – wskazał prezydent.

Podziękował, że odważną, niestrudzenie poszukującą i pełną wyjątkowej wrażliwości postawę poety. „Dziękuję za to, że zaskakuje Pan nawet swoich najwierniejszych i najuważniejszych czytelników, w każdej kolejnej książce dzieląc się wciąż nowymi refleksjami i inspiracjami” – napisał.


„Zasłużonej satysfakcji i radości”. Prezydent złożył życzenia prof. Marii Bokszczanin
Prezydent podziękował również za „filozoficzną głębię i za humor, które sąsiadują na kartach tomików”. „Dziękuję za imponującą erudycję, która nie tylko zachwyca, lecz przede wszystkim uczy wyrozumiałości wobec ludzi, świata i siebie samych. Dziękuję za otwartość na to, co nowe i za doskonałą pamięć o tym, co zawsze warte przypominania” – dodał.

Andrzej Duda zauważył Karasek sam przed bardzo już wielu laty napisał, „rola starych poetów, zwłaszcza w dobie kryzysu wychowania klasycznego i upadku kultury śródziemnomorskiej, [...] wydaje się niezastąpiona”, gdyż są oni „strażnikami świata wartości" i "kompasem literatury, tak jak młodzi jej silnikiem, napędem”.

„Dlatego niech będzie mi wolno życzyć Panu wielu dalszych lat w zdrowiu i pełni sił twórczych, a nam, Pańskim czytelnikom – abyśmy jeszcze długo mogli czerpać z mądrości Starego Poety” – dodał.


„Satysfakcji ze wspaniałego dorobku artystycznego”. Życzenia prezydenta dla Ignacego Gogolewskiego

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
15-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych