zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent z wizytą w Skarżysku-Kamiennej. Zwiedził m.in. zakłady Mesko

16:05, 17.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Andrzej Duda złożył w piątek wizytę w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie). Prezydent odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, gdzie złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej oraz zwiedził zakłady Mesko.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego w rozmowie z PAP powiedział, że wizyta Andrzeja Dudy była podzielona na dwie części. W pierwszej prezydent odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.

– W spotkaniu oprócz kustosza świątyni ks. prałata Jerzego Karbownika, uczestniczył ksiądz biskup radomski Jan Tomasik. Pan prezydent pomodlił się i spotkał się z radą parafialną. Następnie złożył kwiaty przed tablicą poświęconą inicjatorowi powstania sanktuarium biskupowi Materskiemu. Następnie złożył kwiaty w Kaplicy Katyńskiej, gdzie są upamiętnione ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej – podkreślił marszałek.

Z sanktuarium prezydent Duda udał się do zakładów Mesko, gdzie jak zaznaczył w rozmowie z PAP prezes spółki Tomasz Stawiński „w trakcie krótkiego zwiedzania prezydentowi zaprezentowano zakres produkcji spółki”.

– Delegacja odwiedziła kluczowe wydziały produkcyjne - centrum paliw rakietowych oraz wydział produkcji rakiet Grom i Piorun. Prezentacja bardzo spodobała się prezydentowi, ponieważ do tej pory miał okazję oglądać gotowe produkty, natomiast dzisiaj zobaczył jak one powstają – powiedział prezes.

W trakcie spotkania była także mowa o planach rozwojowych Mesko. – Mówiliśmy o planach zwiększenie produkcji rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych. Zwracaliśmy także uwagę, na działania zmierzające do uniezależnienia się od dostaw prochu, w tym między innymi planach rozbudowy naszego wydziału produkcyjnego w Pionkach. Prezydent rozumie, że Polska bezpieczna i niezależna to Polska, która ma samodzielne zdolności produkcyjne w zakresie amunicji i uzbrojenia. Wspominaliśmy o planach inwestycyjnych – dodał prezes zakładów Mesko.
Kwiaty pod tablicą pamiątkową

Prezydent złożył też kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary nazistowskiego obozu pracy, która znajduje się na terenie zakładów. Po wybuchu II wojny światowej Państwowa Fabryka Amunicji w Skarżysku-Kamiennej (pierwsza nazwa obecnych zakładów Mesko) została przejęta przez firmę Hugo Schneider AG z Lipska.

Od 1940 r. zatrudniano w niej polskich robotników. W 1942 r. Niemcy utworzyli na tym terenie obóz pracy przymusowej. Jako siłę roboczą wykorzystywali w nim Żydów, obywateli Polski, Francji, Holandii, Niemiec, Węgier. Szacuje się, że w latach 1940-1944 w obozie zginęło ok. 35 tys. osób.

Po dwugodzinnej wizycie w Skarżysku-Kamiennej Andrzej Duda udał się do Zwolenia w woj. mazowieckim. Po południu w hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych rozpocznie się spotkanie prezydenta z mieszkańcami miasta.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych