zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent zainauguruje w piątek polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej

09:19, 01.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda zainauguruje w piątek polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej; będzie miał wystąpienie, w którym pokaże naszą wizję rozbudowy siły naszego regionu – zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

Szef gabinetu prezydenta zapowiedział w TVP Info, że w piątek prezydent Andrzej Duda zainauguruje polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej.

– Na spotkaniu premierów Grypy Wyszehradzkiej pan prezydent będzie miał wystąpienie i tam też w sposób kompleksowy pokaże naszą koncepcję rozbudowy siły naszego regionu, naszej podmiotowości międzynarodowej, naszych interesów polskich i regionalnych interesów, i europejskich interesów, i atlantyckich interesów, które się ze sobą łączą – dodał.

Polski interes w rozumieniu pana prezydenta łączy się dzisiaj z silną Grupą Wyszehradzką, silnym regionem Trójmorza, silną Europą i silną więzią euroatlantycką.

– To wystąpienie pana prezydenta w piątek będzie przedstawiało koncepcję, która jest alternatywną wobec koncepcji dominacji kilku stolic, które uważają, że mają monopol formułowanie polityki europejskiej, mają monopol na interes Europy – mówił.

Polska przejęła prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej w środę 1 lipca. Po Polsce rotacyjne przewodnictwo przejmą Węgrzy, następnie Słowacy, a później Czesi.


W Brukseli zainaugurowano prezydencję Polski w Grupie Wyszehradzkiej
Grupa Wyszehradzka

Grupa Wyszehradzka powstała w lutym 1991 r. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych.

Nazwa grupy pochodzi od miasta Wyszehrad na północy Węgier, które w 1335 r. gościło zjazd królów Czech, Węgier i Polski.


Grupa Wyszehradzka będzie współpracować ws. zagrożenia koronawirusem

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
28-09-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych