zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: zainteresowani przyjęciem amerykańskich żołnierzy jest kilka krajów, w tym Polska

10:08, 25.06.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Najbardziej nam zależy na tym, żeby żołnierze amerykańscy z Europy nie wyjechali w ogóle; krajów, które są zainteresowani przyjęciem amerykańskich żołnierzy jest co najmniej kilka, wśród nich Polska, więc cieszę się, że jako pierwszy mogłem o tym rozmawiać - podkreślił prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda, który w środę złożył wizytę w Białym Domu, był pytany w Programie 1 Polskiego Radia o słowa prezydenta USA Donalda Trumpa, że część amerykańskich żołnierzy zostanie przeniesiona z Niemiec do innych krajów Europy, a niektórzy wrócą do domu i czy żołnierze, którzy ewentualnie trafią do Polski, to będą w ramach tysiąca, który ma do Polski trafić, czy to może jednak oznaczać, że przyjedzie do Polski więcej niż zapowiadany wcześniej tysiąc.

– Nie, tutaj stanowisko prezydenta było jednoznaczne, że mamy ustalenia, które są poczynione i realizowane na podstawie zawartych w zeszłym roku dwóch umów, które przewidywały: pierwsza - wzrost o tysiąc liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce, a po drugie - druga z nich przewidywała miejsca szczegółów, w których ci żołnierze będą rozlokowani i ci żołnierze w tej chwili są rozlokowywani - odpowiedział. – Nasze rozmowy (z Donaldem Trumpem) dotyczyły dodatkowych sił amerykańskich nie objętych tymi umowami - podkreślił Duda.

Dopytywany, czy deklaracja Donalda Trumpa może być odczytywana, że do Polski w perspektywie jakiegoś czasu przyjedzie więcej niż tysiąc żołnierzy, skoro mówił, że nie wyklucza tego, że część żołnierzy z Niemiec przyjedzie do Polski. – Tak, tak można to odczytywać - odpowiedział.

Trump: wraz z prezydentem Dudą potwierdziliśmy wagę sojuszu pomiędzy naszymi krajami
– Zresztą głosy zaplecza prezydenta Stanów Zjednoczonych są bardzo różne. Mówi się też o kilku tysiącach. W związku z powyższym to będą oczywiście decyzje amerykańskie, podjęte w porozumieniu z nami, kiedy już będą konkretnie decydowane liczby tych żołnierzy i lokalizacje. To wymaga jeszcze wielu prac, natomiast generalnie został wytyczony kierunek, zostało politycznie zapalone zielone światło i teraz będą kontynuowane prace już na poziomach roboczych Ministerstwa Obrony Narodowej z administracją amerykańską, z Pentagonem - mówił prezydent.

Duda podkreślił, że rozmowę z Trumpem ws. relokacji wojsk rozpoczął od powołania się na rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. – Zasada jest bardzo prosta: musimy być lojalni wobec siebie nawzajem w NATO i ja tę lojalność absolutnie zachowuje, stąd moja rozmowa z prezydentem Donaldem Trumpem na ten temat była poprzedzona jednak rozmową z sekretarzem generalnym NATO i ustaleniami, które z nim podjąłem - podkreślił.

– Najbardziej nam zależy na tym, żeby żołnierze amerykańscy z Europy nie wyjechali w ogóle, natomiast gdzie będą szczegółowo ulokowani, to są decyzje poszczególnych krajów i przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, natomiast krajów, które są zainteresowani przyjęciem amerykańskich żołnierzy jest co najmniej kilka i ponieważ my wśród nich też jesteśmy, więc cieszę się, że dzisiaj jako pierwszy mogłem o tym rozmawiać, bo w polityce też tak jest, że kto pierwszy - ten lepszy - mówił.

Morawiecki: wizyta prezydenta Dudy w USA to wizyta ogromnych korzyści dla Polski