zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Zapewniłem prezydent Sandu o polskim wsparciu dla europejskich aspiracji Mołdawii

20:08, 21.06.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Mołdawii Maia Sandu jest dziś symbolem młodości i otwartości w polityce swojego kraju – napisał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Poinformował, że zapewnił ją o polskim wsparciu dla europejskich aspiracji Mołdawii.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek oficjalną wizytę w Polsce złożyła prezydent Mołdawii Maia Sandu, która rozpoczęła ją od rozmowy „w cztery oczy” z polskim prezydentem. Mołdawska prezydent spotkała się także z marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.

Wieczorem prezydent zamieścił na Twitterze wpis dotyczący wizyty Sandu w Polsce.

„Prezydent Mołdawii Maia Sandu jest dziś symbolem młodości i otwartości w polityce swojego kraju. Życzyłem Jej dziś pomyślnego dla Jej planów politycznych wyniku zbliżających się wyborów parlamentarnych i zapewniłem o polskim wsparciu dla europejskich (UE) aspiracji Mołdawii” – napisał prezydent.

Wcześniej Andrzej Duda powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydent Mołdawii, że zaoferował jej polską pomoc w postaci podzielenia się doświadczeniami w zakresie przemian demokratycznych, m.in. dotyczących budowania samorządu terytorialnego czy walki z korupcją. – Mamy tutaj duże doświadczenie i te zmiany, które nastąpiły w Polsce w tym zakresie, na przestrzeni ostatnich 30 lat dzisiaj przynoszą bardzo wiele pozytywnych efektów – powiedział Andrzej Duda.

Poinformował, że powiedział też prezydent Mołdawii, że Polska jako kraj, który ma sprawy mołdawskie na sercu, będzie zawsze stała razem ze wspólnotą międzynarodową za Mołdawią. – W tym znaczeniu, że absolutnie uważamy, że konieczne jest zachowanie integralności terytorialnej Mołdawii w międzynarodowo uznanych granicach. To jest sprawa fundamentalna i tutaj zawsze będziemy Mołdawię wspierali we wszystkich jej działaniach, które do tej integralności będą zmierzały” – zapewnił prezydent Duda.

Zaznaczył, że Mołdawia może liczyć na wsparcie Polski w organizacjach międzynarodowych, w których nasz kraj jest obecny. Przypomniał, że w przyszłym roku Polska obejmie przewodnictwo w pracach OBWE. Wymienił też Grupę Wyszehradzką oraz Inicjatywę Trójmorza, a także Unia Europejską czy ONZ.

Prezydent: Będziemy wspierali Mołdawię w działaniach zmierzających do integralności terytorialnej

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych