zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent zapowiedział zmiany w prawie dot. działalności stowarzyszeń na terenie szkoły

12:15, 03.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Składam prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent przypomniał o podpisaniu przez siebie Karty Rodziny. Jak mówił, jest tam mowa m.in. o prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami.

– Czas najwyższy, by w naszym systemie prawnym, zgodnie z oczekiwaniami rodziców, wreszcie to prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami było realizowane – zaznaczył prezydent.

Poinformował, że składa prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców.


Premier: W MEN opracowywane są specjalne procedury przed powrotem uczniów do szkół
 
 
 
...
 
„Rodzice powinni mieć możliwość realizowania edukacji domowej w formie ustawowej”

– Uważam, że rodzice powinni mieć możliwość realizowania edukacji domowej w formie ustawowej; taka edukacja odbywała się w ostatnim czasie właściwie we wszystkich polskich domach i sprawdziła się – ocenił w piątek prezydent Andrzej Duda.

Podczas konferencji prasowej mówił również o edukacji domowej, która "odbywała się w praktyce w ostatnim czasie właściwie we wszystkich domach w Polsce" w związku z zamknięciem szkół z powodu koronawirusa.

– Rodzice wielokrotnie siedzieli przy komputerach z dziećmi, wspierali, pomagali się uczyć i realizowali z nimi dodatkowo program szkolny po to, żeby dzieci mogły skończyć ten rok szkolny bez strat – przekonywał prezydent. Jego zdaniem taka formuła nauki „sprawdziła się i działa dobrze”.

Dlatego – mówił – „uważam, że rodzice powinni mieć możliwość realizowania edukacji domowej w formie ustawowej”. Jak jednocześnie wskazał, „kilka dni temu, już po ogłoszeniu przeze mnie Karty Rodziny, w której zresztą o edukacji domowej także jest mowa, został zgłoszony poselski projekt w tej sprawie”.

– Mam nadzieję, że oba te projekty - zarówno mój, dotyczący decyzji podejmowanej przez rodziców w sprawach edukacyjnych, programowych i organizacji, które mogą prowadzić na terenach szkół zajęcia z dziećmi (...), jak również dotyczący edukacji domowej, jak najszybciej zostaną rozpatrzone przez parlament i będziemy mieli te przepisy w naszym systemie prawnym – powiedział prezydent.


Program „Zdalna Szkoła Plus”. 180 mln zł na zakup sprzętu komputerowego