zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„To symbol siły, której nie odebrał Katyń, nie odebrała smoleńska ziemia". Prezydent zasadził dąb pamięci

10:52, 13.04.2016;   autor: msies;   źródło: TVP Info

– Bardzo dziękuję, że przybyliście na tę uroczystość – zaległą uroczystość – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zasadzenia dębu pamięci ofiar zbrodni katyńskiej.


Podziel się:   Więcej

– Dopełniamy tego dzieła, które przerwała tragedia smoleńska zabierając i pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego i ojca Józefa Jońca i wielu innych, wspaniałych naszych rodaków.

– To ważna chwila. Dziś ten dąb dedykowany wszystkim ofiarom ludobójstwa katyńskiego zaczyna swoje życie w ogrodzie pałacu prezydenckiego. Zaczyna to swoje życie jako kolejny symbol nie tylko pamięci o tych, którzy zostali pomordowani w Katyniu, ale rozpoczyna swoje życie także jako jeden z symboli siły Rzeczypospolitej i siły naszego narodu – powiedział prezydent. – Siły, której mimo straszliwej rany, mimo niewyobrażalnej straty nie odebrał Katyń i nie odebrała smoleńska ziemia – podkreślił.

Prezydent podziękował młodzieży za jej obecność podczas uroczystości, a także za przywiezienie ziemi z Katynia. Zwracając się do młodzieży, powiedział: – To, że tutaj jesteście jest kolejną gwarancją tego, że pamięć będzie trwała. Bo wy jesteście następnym pokoleniem i będziecie nieść ją dalej.

Prezydent poinformował też, że rozpoczęła się akcja sadzenia 21857 dębów pamięci w Polsce ku czci tylu ofiar zbrodni katyńskiej.

Korzenie drzewa ziemią z Katynia, przywiezioną specjalnie na tę okazję przez młodzież uczestniczącą w XV warszawskiej pielgrzymce do Katynia, jako pierwszy przysypał prezydent Andrzej Duda, po nim uczynili to ks. Kazimierz Olczak, obecny prezes Stowarzyszenia Parafiada oraz przedstawiciele młodzieży.

Odczytano też wiersz Feliksa Konarskiego „Katyń”.
 
 
 
...
 
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej w 2007 roku. Jego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom, zgładzonym w Związku Radzieckim w 1940 roku.

Zbrodnia katyńska to wymordowanie przez NKWD blisko 22 tysięcy Polaków. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Jeńców zgładzano strzałem w tył głowy. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele i prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Dzień Pamięci jest obchodzony w rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej przez radio niemieckie, 13 kwietnia 1943 roku. Wtedy to Berlin podał komunikat o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych