zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent złożył górnikom życzenia z okazji zbliżającej się Barbórki

22:33, 28.11.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Dziękuję za wysiłek, który ma szczególne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej, za fachowość i poświęcenie, za sprawą których wielkie bogactwa naturalne polskiej ziemi służą nam wszystkim - napisał prezydent Andrzej Duda w opublikowanym w poniedziałek liście do górników z okazji Barbórki.


Podziel się:   Więcej

Barbórka - tradycyjny Dzień Górnika - obchodzona jest w Polsce 4 grudnia nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w innych regionach, gdzie świętują górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. Życzenia z okazji Barbórki zostały opublikowane w poniedziałek na stronie prezydenckiej kancelarii.

Proszę o przyjęcie najserdeczniejszych barbórkowych życzeń. Niech w Państwa domach oraz na tradycyjnych nabożeństwach i koleżeńskich spotkaniach także w tym roku zagości świąteczna, serdeczna atmosfera” – napisał Andrzej Duda. Życzył górnikom, „aby szczególnie w tych dniach odczuwali (...) radość i dumę z przynależności do górniczej braci - oraz do tej wielkiej rodziny, jaką tworzą wszyscy, którzy na co dzień wspierają pracowników kopalń i ich trud”. „Niech Państwa sukcesy zawodowe budują pomyślność Państwa rodzin, zakładów pracy, miejscowości i regionów, a wreszcie całej naszej Ojczyzny” - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, czci pamięć górników, których nie ma już wśród nas i złożył „hołd wszystkim, którzy wykonując trudną, niebezpieczną pracę odeszli w mijającym roku na wieczną szychtę”. „Bliskim zmarłych i poszkodowanych składam wyrazy głębokiego współczucia. Gorąco dziękuję instytucjom publicznym, organizacjom społecznym oraz wszystkim osobom, które niosą tym ciężko doświadczonym rodzinom wsparcie i otuchę” - napisał.


Prezydent Duda w liście górników: górnicy są społecznością wyjątkową
Duda podkreślił, że „w wyniku zbrojnej inwazji Rosji od lutego bieżącego roku w Ukrainie, tuż za granicą Rzeczypospolitej, rozgrywa się tragedia wojny”, a skala i brutalność tych walk oraz dokonywane przez agresora zbrodnie wstrząsnęły światem.

Prezydent zaznaczył, że państwa europejskie, w tym kraje członkowskie UE, zostały zmuszone do zrewidowania dotychczasowych założeń swojej polityki dotyczącej bezpieczeństwa, gospodarki i energetyki. „Taki namysł trwa również w Polsce. Oczekuję, że już wkrótce zaowocuje on konkretnymi rozwiązaniami i decyzjami - służącymi ochronie najważniejszych interesów naszego państwa i narodu, ale też respektującymi wypracowane dotąd standardy dialogu społecznego oraz wymogi sprawiedliwej transformacji energetycznej” - napisał.

Prezydent wyraził również przekonanie, że „Polska wyjdzie z tej próby obronną ręką”. „Aby tak się stało, potrzeba nam spokoju, jedności i solidarności. Potrzeba odważnego, a jednocześnie racjonalnego spojrzenia w przyszłość” – podkreślił.

Duda podziękował górnikom „za wysiłek, który ma szczególne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej”. „Dziękuję za fachowość, zaangażowanie i poświęcenie, za sprawą których wielkie bogactwa naturalne polskiej ziemi służą nam wszystkim. Ufam, że w tym codziennym trudzie pomoże Państwu opieka świętej Barbary, wierność górniczemu etosowi oraz szacunek i wsparcie zarówno ze strony władz publicznych, jak i szerokich kręgów polskiego społeczeństwa. Raz jeszcze proszę o przyjęcie najlepszych życzeń oraz o przekazanie ich Państwa najbliższym” - napisał prezydent.


Prezydent do górników: Dziękuję za zaangażowanie i profesjonalizm

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych