zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent złożył kondolencje z powodu śmierci Valery'ego Giscarda d'Estaing

13:26, 03.12.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda przekazał w czwartek kondolencje prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi w związku ze śmiercią byłego prezydenta tego kraju Valery'ego Giscarda d'Estaing. Wyrazy głębokiego współczucia i szczerego żalu dla bliskich zmarłego i dla obywateli Francji - napisał Duda.


Podziel się:   Więcej

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci byłego prezydenta Republiki Francuskiej Valery'ego Giscarda d'Estaing. W tym dniu żałoby składam na pana ręce, w imieniu narodu polskiego oraz własnym, wyrazy głębokiego współczucia i szczerego żalu dla bliskich zmarłego, jak i dla wszystkich obywateli Republiki Francuskiej pogrążonych w smutku” – napisał Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do prezydenta Francji.

Podkreślił, że Valery Giscard d'Estaing w pamięci Europejczyków zapisał się jako polityk oddany sprawie pogłębienia integracji europejskiej, której poświęcił wiele lat swojego życia, również po zakończeniu pełnienia funkcji prezydenta Republiki Francuskiej, najpierw gdy zasiadał w Parlamencie Europejskim, a następnie kiedy przewodniczył pracom Konwentu ds. Przyszłości Europy.

„Pamiętamy także jego zasługi na rzecz wzmocnienia relacji transatlantyckich postrzeganych jako gwarancja wspólnego bezpieczeństwa. Jednoczymy się w bólu i modlitwie po stracie tego wielkiego Francuza i Europejczyka” – podkreślił prezydent Duda.

Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing zmarł w środę w wieku 94 lat w rezultacie komplikacji po zarażeniu się koronawirusem. Jako pierwsze poinformowało o tym francuskie radio Europe 1. Wiadomość potwierdził Pałac Elizejski i otoczenie byłego prezydenta. Giscard d'Estaing był prezydentem Francji w latach 1974–81.

Pożegnanie Jacques'a Chiraca. Wicemarszałek Sejmu wpisała się do księgi kondolencyjnej

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych