zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent złożył życzenia świąteczne żołnierzom na misjach

17:41, 08.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w telekonferencji z dowódcami polskich kontyngentów wojskowych za granicą, chciał się zapoznać z działalnością PKW i przekazać żołnierzom świąteczne życzenia – powiedział szef BBN Paweł Soloch.


Podziel się:   Więcej

Prezydent łączył się w środę z dowódcami kontyngentów w Afganistanie, Iraku, Estonii, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Libanie, na Łotwie oraz na Sycylii. Dowódcy przedstawili informację o sytuacji w rejonach, gdzie stacjonują żołnierze PKW, także w związku z pandemią koronawirusa.

– Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyli dziś w wideokonferencji z dowódcami polskich kontyngentów wojskowych. W rozmowie uczestniczyli także szef MON Mariusz Błaszczak, dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski oraz biskup polowy WP gen. bryg. Tadeusz Guzdek – powiedział Soloch.

– Prezydent chciał się zapoznać z bieżącą aktywnością polskich kontyngentów wojskowych, a także przekazać życzenia żołnierzom, którzy Święta Wielkanocne spędzą z dala od swoich rodzin – dodał szef BBN.

Podkreślił, że prezydent co najmniej raz w roku składał wizyty u polskich żołnierzy stacjonujących za granicami. – Dotychczas prezydent odwiedził żołnierzy na misjach w Kuwejcie, Afganistanie, na Łotwie, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie oraz na Sycylii. Celem wizyt było wspólne obchodzenie świąt, ale także pokazanie wagi, jaką prezydent Andrzej Duda przywiązuje do udziału polskich żołnierzy w misjach wojskowych – zaznaczył Soloch.– Ze zrozumiałych względów w tym roku takie spotkanie nie mogło się odbyć, stąd wola pana prezydenta, aby porozmawiać ze wszystkimi kontyngentami w formie wideokonferencji. Podczas prawie dwugodzinnej dyskusji dowódcy kontyngentów złożyli prezydentowi meldunki na temat aktualnych zadań oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionach stacjonowania – powiedział szef BBN.
Jak przekazał, „pierwsza dama była szczególnie zainteresowana środkami bezpieczeństwa oraz zapasem materiałów ochronnych, którymi dysponują kontyngenty w sytuacji zagrożenia koronawirusem”. – Zgodnie z informacjami przekazanym przez dowódców obecnie sytuacja jest w pełni pod kontrolą i nie występują braki w wyposażeniu – powiedział.

– Na zakończenie spotkania para prezydencka oraz minister obrony narodowej przekazali życzenia świąteczne oraz podziękowania za służbę dla wszystkich żołnierzy na misjach – dodał Soloch.

Polscy żołnierze uczestniczą w misjach pod egidą NATO - m.in. w ramach zwiększonej sojuszników na wschodniej flance - UE i ONZ. Służą w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kosowie, Libanie, Estonii, na Litwie i Łotwie, w Republice Środkowoafrykańskiej, Rumunii i we Włoszech. W marcu szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że rotacje kontyngentów będą się odbywać zgodnie z planem, nie ma też konieczności obejmowania żołnierzy wracających z misji kwarantanną.


Prezydent będzie rozmawiał z dowódcami kontyngentów

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
06-06-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych