zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent złożył życzenia urodzinowe pianiście Andrzejowi Jasińskiemu

07:30, 25.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Proszę przyjąć serdeczne gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do prof. Andrzeja Jasińskiego z okazji 85. urodzin. "Pragnę złożyć Panu Profesorowi wyrazy wielkiego uznania oraz podziękować za wspaniałe dokonania artystyczne i pedagogiczne, które istotnie pomnożyły dorobek polskiej kultury i rozsławiły imię naszej Ojczyzny w świecie" - dodał.


Podziel się:   Więcej

„Muzyka jest Pańskim powołaniem i żywiołem. Wyrósł Pan z rodziny muzycznej, dziedzicząc umiłowanie tej sztuki po swoim ojcu” – podkreślił prezydent. Andrzej Duda przypomniał, że Jasiński już jako kilkuletni chłopiec zaczął uczyć się gry na fortepianie, co było niełatwe w ciężkich warunkach wojny i okupacji.

„W latach powojennych został Pan najmłodszym studentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach” – czytamy w liście.

„W bardzo młodym wieku wystąpił Pan jako solista wraz z orkiestrą symfoniczną, wykonując Koncert fortepianowy g-moll Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Wcześnie zaczął Pan odnosić niezwykle znaczące sukcesy, jak zdobycie I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie” – zaznaczył prezydent.

Jak czytamy w liście, „koncertował Pan w niemal wszystkich filharmoniach Polski, chętnie obdarzając swoim talentem melomanów również w mniejszych miejscowościach. Zdobył Pan ogromne uznanie publiczności podczas zagranicznych tournée w wielu krajach całego świata. Dokonał Pan także wielu prestiżowych nagrań”.

Andrzej Duda w liście docenił również działalność pedagogiczną prof. Andrzeja Jasińskiego. „Wielką zasługę dla narodowej kultury stanowi to, że odnosi Pan nie tylko osobiste sukcesy artystyczne, ale także dzieli się wiedzą i pasją z adeptami sztuki muzycznej. W powszechnej opinii jest Pan, Panie Profesorze, jednym z najwybitniejszych, najbardziej charyzmatycznych polskich pedagogów” – podkreślił prezydent.


Prezydent: Dziękuję laureatom Konkursu za rozsławianie muzyki Chopina na całym świecie
W liście Andrzej Duda przypomniał, że prof. Jasiński przez ponad ćwierć wieku kierował Katedrą Fortepianu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. „Ciągle gotów jest Pan wspomagać studentów swoim doświadczeniem” – czytamy.

„Tak jak bez kunsztu nauczycielskiego Wojciecha Żywnego i Józefa Elsnera nie byłoby zapewne Fryderyka Chopina, jakiego znamy – tak też trudno przecenić znaczenie Pańskiej opieki pedagogicznej, umiejętności rozpoznawania i rozwijania talentów, w ukształtowaniu wirtuozowskiej kariery Krystiana Zimermana czy innych znakomitych polskich pianistów” – zaznaczył prezydent.


Jak również podkreślił, „wyrazem uznania dla Pańskiej wiedzy, dokonań i wrażliwości muzycznej jest także powierzanie Panu funkcji jurora wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, wraz z misją tak zaszczytną jak dwukrotne przewodniczenie jurorskiemu gremium w warszawskim Konkursie im. Fryderyka Chopina”.


Prezydent do finalistów Konkursu Chopinowskiego: Dziękujemy i z całego serca gratulujemy
Prezydent złożył „najlepsze życzenia zdrowia, wielu sił, pogody ducha i samych szczęśliwych dni”. „Jestem przekonany, że zarówno polska publiczność, jak też adepci sztuki fortepianu, mogą liczyć na Pańską artystyczną i pedagogiczną aktywność” – napisał Andrzej Duda.

„Życzę Panu wielu kolejnych dokonań i spełnienia wszystkich zamierzeń. Łączę wyrazy głębokiego szacunku oraz serdeczne pozdrowienia” – zakończył swój list prezydent.

Andrzej Jasiński urodził się 23 października 1936 r. w Częstochowie. Całe swoje życie zawodowe związał z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 1960 r. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. Nagroda ta ułatwiła mu wyjątkowy artystyczny debiut, który miał miejsce w Turynie, gdzie z orkiestrą RAI pod dyrekcją Carla Zecchiego wykonywał Koncert fortepianowy d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta. Koncert ten transmitowany był wówczas na żywo przez włoskie radio.


Prezydent ufundował dla laureata Konkursu Chopinowskiego nagrodę w wysokości 40 tys. euro
Profesor Jasiński koncertował we wszystkich filharmoniach w Polsce, a także m.in. w Niemczech, Francji, Urugwaju, Brazylii i Japonii. Na kursach pianistycznych kształci uczniów z całego świata. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie - najpierw jako członek, a następnie przewodniczący, a także Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Feruccio Busoniego w Bolzano, Van Cliburna w Fort Worth, Piotra Czajkowskiego w Moskwie i innych.

W latach 1972-1996 oraz 2003-2005 kierował Katedrą Fortepianu katowickiej uczelni. Po sukcesie wychowanka Krystiana Zimermana, który w 1975 r. wygrał Konkurs Chopinowski, Andrzej Jasiński stał się pianistą i pedagogiem rozpoznawalnym na całym świecie. Do grupy jego uczniów należą również tacy cenieni pianiści jak: Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Kocyan, Zbigniew Raubo, Joanna Domańska, Regina Strokosz-Michalak, Rafał Łuszczewski, Magdalena Lisak, Beata Bilińska, Anna Górecka czy Piotr Banasik.


Prezydent: ludzie kultury są niezwykle ważną częścią każdego narodu

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych