zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent złożył życzenia Żydom z okazji Rosz ha-Szana

11:28, 18.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia Żydom, którzy mieszkają w Polsce z okazji Rosz ha-Szana, czyli żydowskiego Nowego Roku. Zgodnie z kalendarzem żydowskim w piątek po zachodzie słońca rozpocznie się 5781 rok. Rosz ha-Szana nazywane jest także Świętem Trąbek.


Podziel się:   Więcej

Rosz ha-Szana (dosłownie „głowa roku”) tradycyjnie potrwa dwa dni - do zachodu słońca 20 września. Święto to upamiętnia stworzenie świata.

„Z okazji Rosz ha-Szana przekazuję społeczności żydowskiej zamieszkującej w Polsce życzenia najlepszego zdrowia, pokoju i wszelkiej pomyślności” – napisał prezydent, którego słowa w języku polskim i języku angielskim opublikowała Kancelaria Prezydenta RP.

„Niech wspólna celebracja tego święta w Państwa rodzinach, w gronie przyjaciół i bliskich dostarczy dużo szczęścia, przynosząc duchową harmonię, dobro i pocieszenie. Niech radość, która w trakcie świętowania Nowego Roku jest obecna w Państwa domach, towarzyszy Państwu na co dzień i promienieje na wszystkie kolejne poczynania z pożytkiem dla całej Rzeczypospolitej” – podkreślił Andrzej Duda.

„Z serca życzę Państwu wewnętrznego umocnienia i wiele nadziei na przyszłość. Szana Towa! Szczęśliwego Nowego Roku!” – dodał prezydent.
Rosz ha-Szana to święto spędzane głównie w synagodze. W rozbudowanych modlitwach Bóg przedstawiany jest jako Król – Władca wszelkiego stworzenia. Poważny charakter liturgii podkreślają liczne modlitwy pokutne, publiczne wyznania grzechów oraz podniosłe, pobudzające do refleksji melodie modlitw.

W tym czasie w żydowskich domach na stołach pojawia się, odmienna niż w inne święta, okrągła chała, którą stawia się na środku stołu. Oznacza ona pełnię, pomyślność oraz kolisty roczny cykl żydowskiego życia.

Podaje się również rybę z zachowaną głową w nawiązaniu do nazwy święta (z hebr. rosz to głowa), a jedno z życzeń noworocznych brzmi: „Niechaj Bóg sprawi, żebyśmy byli głową, a nie ogonem” – symbolicznym początkiem, a nie końcem spraw nadchodzącego czasu.

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
24-10-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych