zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Żołnierze Niezłomni postanowili walczyć do końca o wolną i niepodległą Polskę

11:43, 01.03.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Żołnierze Niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie była prawdziwie niepodległa, postanowili do końca walczyć o wolny, suwerenny kraj; wielu zginęło, wielu zapłaciło za to pragnienie wolnej Polski bardzo wysoką cenę – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W ramach obchodów prezydent odwiedził miejsce pamięci Willa „Jasny Dom" i złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru.

Prezydent powiedział, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" to święto ustanowione na pamiątkę „drugiego podziemia niepodległościowego".

– Na pamiątkę Żołnierzy Niezłomnych, którzy - mimo tego, że II wojna światowa się zakończyła i tego, że hitlerowskie Niemcy zostały pokonane - nie zgadzali się z tym, by istniała taka Polska, która nie była państwem niepodległym prawdziwie, nie była państwem suwerennym, w którym Polacy sami decydowaliby o sobie i swym losie – mówił Duda.

Podkreślił, że Żołnierze Niezłomni „nie zgadzali się z tym, że jest - jak mówili - okupacja sowiecka w Polsce, w związku z powyższym nie złożyli broni, postanowili o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę walczyć do samego końca, aż ją odzyskają lub zginą".Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości z udziałem prezydenta i premiera
 
 
 
...
 
– Polskie podziemie niepodległościowe, to drugie, to było ponad 300 tys. ludzi, tak szacują historycy, był to więc potężny ruch. Wielu zginęło, wielu cierpiało tortury, rany, wielu spędziło lata w więzieniach, w katowniach sowieckich, Informacji Wojskowej, wielu zapłaciło za to pragnienie wolnej, niepodległej Polski bardzo wysoką cenę – powiedział prezydent.Kolarski o Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Oddaje cześć walczącym o wolność


Morawiecki: Święto Żołnierzy Wyklętych to hołd dla tych, którzy nie złożyli broni

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych