zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydentura Andrzeja Dudy„aktywna, skupiona na potrzebach zwykłych ludzi”

14:39, 05.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Prezydentura bardzo aktywna, dynamiczna, skupiona na potrzebach zwykłych ludzi – mówi wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha podsumowując cztery lata prezydentury Andrzeja Dudy. Zapowiada, że prezydent w ostatnim roku sprawowania urzędu będzie kontynuował działania na rzecz polskich rodzin.


Podziel się:   Więcej

We wtorek mijają cztery lata, od kiedy Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. W rozmowie z PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta podsumowuje aktywność głowy państwa.

– To prezydentura bardzo aktywna, bardzo dynamiczna, a w polityce krajowej skupiona na potrzebach zwykłych ludzi, zwykłych polskich rodzin ze wskazaniem, że właśnie po to sprawuje się władzę, żeby Polakom żyło się lepiej – powiedział wiceszef prezydenckiej kancelarii.

– Prezydent na pewno zrealizował jedną ze swych obietnic, że będzie dostępny także dla mieszkańców mniejszych ośrodków. Prezydent kończy obecnie realizację planu wizyt krajowych, który zakładał odwiedziny w każdym polskim powiecie. W czasie tych wizyt prezydent za każdym razem wyraźnie podkreśla, że głównym celem jego prezydentury jest podniesienie poziomu życia przeciętnej polskiej rodziny – powiedział Mucha.

Podkreślił, że prezydentura Andrzeja Dudy jest „niezwykle otwarta i umożliwia wielu ludziom w Polsce, w miejscach, gdzie dotąd nigdy prezydent RP się nie pojawił, bezpośrednią rozmowę i bezpośredni kontakt z prezydentem”.

Prezydent: władza jest po to, by służyć dobru wspólnemu
Programy społeczne

– Prezydent wsłuchując się w głosy, które m.in. na tych spotkaniach się pojawiają, zgłasza inicjatywy ustawodawcze czy też odpowiednio monitoruje działania administracji rządowej – zaznaczył prezydencki minister.

Podkreślił, że prezydent wywiązał się z obietnicy, jaką było przywrócenie wieku emerytalnego do poprzedniego poziomu, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wskazał też na „wyraźnie działania prokonsumenckie prezydenta”. – Przykładem może być inicjatywa prezydenta zmiany Kodeksu cywilnego. Dzisiaj bank nie ma prawa dochodzenia odsetek od zaległych odsetek tylko dlatego, że jest bankiem, instytucją finansową – zaznaczył prezydencki minister. Podobnie w duchu prokonsumenckim – kontynuował Mucha – jest ustawa o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej.

– Projektem o ogromnym znaczeniu jest projekt o realizowaniu usług społecznych przez Centra Usług Społecznych. Prezydent konsekwentnie dąży do tego, by poprawiać byt polskiej rodziny. Udało się to przez wielkie programy społeczne i to, że coraz więcej środków zostaje w portfelach Polaków. Ale mówimy także o wsparciu osób słabszych i właśnie na poziomie lokalnym temu celowi mają służyć CUS–y – powiedział.

Wyjaśnił, że zgodnie z prezydencką propozycją mają to być miejsca, gdzie „usługi społeczne z różnych sfer zostają zintegrowane i dzięki temu CUS-y mogą kompleksowo odpowiadać na potrzeby osób czy grup społecznych niekoniecznie znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, czy zabiegających o pomoc społeczną, ale wymagających jednak wsparcia. – To będzie fakultatywne zadanie własne gminy i jesteśmy przekonani, że będzie służyć społecznościom lokalnym – dodał. Mucha zaznaczył, że ustawa o CUS została przygotowana we współpracy z samorządami.Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny
Współpraca z przedsiębiorcami

Prezydencki minister zaznaczył, że Andrzej Duda współpracuje też z przedsiębiorcami. – Mamy Radę ds. Przedsiębiorczości, mamy sekcję ds. gospodarki w ramach Narodowej Rady Rozwoju, mamy też inicjatywy legislacyjne prezydenta. Kilka dni temu prezydent podpisał ustawę o prostej spółce akcyjnej wspierającą start–upy, tworzącą nowe możliwości pracy takich firm – powiedział Mucha.

Z kolei nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, której projekt przygotował prezydent, wprowadza możliwość udziału w zgromadzeniu wspólników spółki z o.o. z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. – Umożliwia to otwarcie na podmioty zagraniczne, bo tam, gdzie mamy osobę prawną lub fizyczną z siedzibą lub zamieszkałą za granicą, nie będzie konieczności przyjazdu na zgromadzenie wspólników, co obniży koszty – powiedział Mucha.

Iinicjatywy dotyczące opieki zdrowotnej

Zaznaczył, że prezydent zgłaszał też inicjatywy dotyczące opieki zdrowotnej. – W ubiegłym roku była to ustawa dotycząca zwalczania czerniaka, w tym roku mamy prezydencką inicjatywę dotyczącą Narodowej Strategii Onkologicznej, która została przez parlament uchwalona – powiedział. Jak wyjaśnił, Narodowa Strategia Onkologiczna ma obejmować lata 2020–2030 i ma być rządowym planem dotyczącym nie tylko służby zdrowia, ale też działań edukacyjnych i profilaktycznych. Przypomniał, że podczas czerwcowej wizyty w USA podpisano umowę między polskim Ministerstwem Zdrowia a centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas.

Prezydent podpisał pięć ustaw składających się na Konstytucję Biznesu
Podniesienie poziomu bezpieczeństwa

Prezydencki minister zaznaczył, że prezydent jest bardzo aktywny w kwestiach bezpieczeństwa. Wskazał na podpisane w czerwcu w Białym Domu przez prezydenta Dudę i prezydenta USA Donalda Trumpa porozumienie dotyczącego współpracy militarnej, które zakłada zwiększenie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce o tysiąc żołnierzy, a także postanowienia warszawskiego szczytu NATO z 2016 r., na którym zdecydowano o wzmocnieniu obecności wojsk Sojuszu na wschodniej flance.

– Fizyczna obecność wojsk amerykańskich i wojsk natowskich to podniesienie poziomu bezpieczeństwa Polaków i to się dzieje. Przy czym prezydent nie zapomina o żołnierzach, o weteranach. Prezydent złożył chociażby projekt nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa; ustawa została przyjęta. Umożliwia ona przyznanie statusu weterana osobom przebywającym wielokrotnie na krótszych misjach niż 60 dni” – zaznaczył Mucha.

Podkreślił, że prezydent zwraca także uwagę na pozamilitarne bezpieczeństwo Polski, w tym przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne. – Ważne jest w tym kontekście dywersyfikowanie dostaw surowców. Temu celowi służy m.in. – konsekwentnie promowane przez prezydenta – zwiększanie skali importu LNG z USA do Polski – zaznaczył.

Dyskusja o zmianie konstytucji nadal otwarta

Odnosząc się do ubiegłorocznej inicjatywy prezydenta dotyczącej przeprowadzenia referendum konsultacyjnego na temat zmian w konstytucji, na które zgody nie wyraził Senat – senatorowie PiS w zdecydowanej większości wstrzymali się od głosu – Mucha podkreślił, że „refleksja na temat problematyki konstytucyjnej na pewno w Pałacu Prezydenckim się nie kończy”.

Zwrócił uwagę, że dyskusja o potrzebie zmiany konstytucji jest nadal otwarta, a głosy postulujące korekty w ustawie zasadniczej podają zarówno ze strony obozu rządzącego, jak i części ugrupowań opozycyjnych.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o weteranach
Plany na kolejny rok

Pytany o plany na ostatni rok prezydentury Andrzeja Dudy podkreślił, że prezydent będzie kontynuował działania na rzecz polskich rodzin. – Na przyszły rok prezydent planuje zorganizować kongres rodziny, który byłby pewnym podsumowaniem działań w tej sferze. Myślimy też o pewnych zmianach prawa, który jeszcze bardziej upodmiotowiłyby polską rodzinę, dawały jej mocniejszy mandat w stosunkach chociażby z administracją; takie prace w Kancelarii Prezydenta trwają – powiedział.

Wskazał też na projekt dotyczący Centrum Zdrowia 75+. – To inicjatywa prezydencka, której założenia są dziś opracowywane, konsultowane. To też zwrócenie uwagi na potrzeby osób starszych. Chcemy zapewnienia kompleksowej opieki, by człowiek nie pozostawał sam ze swymi problemami – powiedział. Dodał, że prezydent będzie też chciał zakończyć cykl wizyt w każdym powiecie, ale to nie znaczy – podkreślił – że po jego realizacji prezydent przestanie się z Polakami spotykać.

Wiceszef prezydenckiej kancelarii zaznaczył, że priorytetem jest też „kontynuacja reformy wymiaru sprawiedliwości”. – Jeżeli mówimy o sukcesach prezydenta, to zmiany w sądownictwie, w Sądzie Najwyższym są nimi na pewno. Możliwość składania przez Rzecznika Praw Obywatelskich czy Prokuratora Generalnego skarg nadzwyczajnych do SN, jak i sądownictwo dyscyplinarne, to zmiany prawa, które prezydent przeprowadził – powiedział Mucha. Wskazał w tym kontekście na prezydencką ustawę o bezpłatnej pomocy prawnej.

Mucha zaznaczył, że wiele pozytywnych zmian zaszło w Polsce przez ostatnie cztery lata w związku z tym, że mieliśmy do czynienia ze współpracą prezydenta i obozu rządzącego. – Z drugiej strony wbrew temu, co się niekiedy pojawia w wypowiedziach przedstawicieli opozycji, prezydent w pewnych kwestiach podejmował decyzje wskazujące na to, że nie w każdej sprawie ma takie samo zdanie, jak obóz rządzący. To normalne w demokracji, że co do kwestii szczegółowych mogą się pojawiać różnice zdań, ale kierunek zmian w Polsce popierany przez prezydenta przyniósł w ostatnich latach podniesienie poziomu życia, przy dynamicznym rozwoju gospodarczym i wrażliwości wobec potrzeb społecznych. To sukces tej prezydentury – powiedział.

Prezydent: rodzina źródłem siły w dążeniu Polaków do wolności

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
05-12-2019
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych