zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Priorytety premiera Morawieckiego na 2018 r. „w pigułce”

09:01, 02.01.2018;   autor: msies;   źródło: TVP Info

Podstawowym planem rządu na 2018 r. jest „zabezpieczenie bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin, dbałość o to, żeby było jak najwięcej miejsc pracy” – powiedział premier Mateusz Morawiecki w programie „Gość Wiadomości” w TVP1. Jak dodał, konieczne jest też zagwarantowanie bezpieczeństwa zewnętrznego, związanego z „naszym położeniem geograficznym, z bezpieczeństwem naszych granic, a także bezpieczeństwem wobec różnych pomysłów i inicjatyw, które wokół nas Unia Europejska czy inni nasi sąsiedzi proponują”. – To są takie moje cele w pigułce – podkreślił.


Podziel się:   Więcej

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, „że wielkim wyzwaniem” na ten rok będzie służba zdrowia. – Bo tutaj okres zaniedbań przez poprzednie 25 lat doprowadził nas do tego, że mamy protestujących - często w bardzo ważnych sprawach - lekarzy, młodych lekarzy. Mamy niedobory personelu służby zdrowia, pielęgniarek jest za mało w bardzo wielu miejscach, i trzeba to nadrobić – powiedział.

Kolejnymi wyzwaniami będzie też program Mieszkanie Plus, a także sprawy związane „z rolnictwem, polską wsią, a także handlem międzynarodowym, gospodarka polska, dalsze uszczelnianie systemu podatkowego”.

Minister zdrowia o proteście lekarzy: To gra bezpieczeństwem pacjentów
 
 
 
...
 
Spotkanie z premierem Viktorem Orbánem

– Chcę z nim (Viktorem Orbánem – red. ) głównie rozmawiać o sprawach pozytywnych: o inicjatywach Trójmorza, o tym, że Europa Środkowa musi być silna poprzez swoje powiązania wzajemne: handlowe, drogowe, kolejowe, infrastrukturalne różnego rodzaju, energetyczne, gazowe. Europa Środkowa nie może podlegać szantażom rosyjskim z punktu widzenia sprzedaży gazu, dyktatom cenowym – zaznaczył premier. – To stworzy nowe perspektywy rozwojowe – dodał.
Komisja Europejska i spotkanie z Junckerem

Premier powiedział, że przekonanie Komisji Europejskiej do naszych racji „będzie na pewno trudne”. Ale podczas spotkania z przewodniczącym KE Jean-Claude'em Junckerem zamierza rozmawiać również o tym, „żeby Europa stała się silnym kontynentem”. – Polska jest zwolennikiem jednolitego rynku europejskiego, jest zwolennikiem swobodnego świadczenia usług – podkreślił, zaznaczając, że my tej swobody nie mamy, „a poprzez nią konkurencyjność całej Unii Europejskiej może wzrosnąć”.

Rozmowa z szefem KE ma być poświęcona także reformie wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Premier ocenił, ze uruchomienie art. 7 traktatu wobec Polski, może być związane z „odmiennym spojrzeniem na rzeczywistość, może być tez związane trochę z brakiem rozmowy, z brakiem dialogu”. Morawiecki zaznaczył, że jako kraj suwerenny mamy prawo naprawiać nasz kraj, nasz wymiar sprawiedliwości”, który jest według niego nietransparentny i najbardziej nieefektywny finansowo w całej Unii Europejskiej.

Nawiązując do zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa, premier podkreślił, że ma nadzieję, iż przekonamy do niej „przynajmniej znaczną część opinii publicznej w Unii Europejskiej, bo na tym nam oczywiście zależy”. – Ale my wymiar sprawiedliwości chcemy reformować. Chcemy, żeby on był sprawiedliwy, bo jest za wiele przykładów, że przez ostatnie dwadzieścia lat tak nie było”.


Projekt decyzji Komisji Europejskiej: uruchomić artykuł 7. przeciwko Polsce
Fundusze strukturalne a kwestie praworządności

Na pytanie dotyczące poparcia Polski przez inne kraje UE, które może być uzależnione od wewnętrznych interesów tych krajów, m.in. funduszy strukturalnych UE, premier odpowiedział, że nasza ustawa o KRS oparta jest m.in. na prawie niemieckim i hiszpańskim.

– Niestety jest tak, że poprzez głosy naszej opozycji, która niestety często chwyta się tej brzytwy i woła o pomoc do instytucji europejskich, rzeczywiście jest próba „wciśnięcia nas do kąta”, bo taki partner, który jest „wciskany”, jest oczywiście łatwiejszy do rozegrania. I mamy trudniejszą pozycję do rozmów na temat dyrektyw o pracownikach delegowanych, dyrektywy sportowej, wielu realnych problemach gospodarczych, z którymi się zmagamy.
Sprawa uchodźców błędem rządu?

Premier pytany, czy nieprzyjęcie uchodźców przez Polskę nie było przypadkiem błędem rządu, bowiem, jak twierdzi premier Węgier, Polska teraz jest za to karana przez UE, powiedział: – Nie, to nie był błąd. Stoimy niezmiennie na stanowisku, takim, jakie Prawo i Sprawiedliwość sformułowało jeszcze przed wyborami w 2015 roku, że nie będziemy przyjmować uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, ponieważ jest to nasza suwerenna decyzja. Natomiast na wschodnich rubieżach Unii Europejskiej my niezwykle przyczyniamy się do obniżenia napięć, ponieważ przyjęliśmy już co najmniej kilkadziesiąt, a nawet może sto kilkadziesiąt uchodźców z Ukrainy – powiedział premier.

– Pokazujemy wolę suwerennego państwa do tego, żeby prowadzić naszą politykę i zapewnić bezpieczeństwo polskim rodzinom – dodał.

„Sprzeciwiamy się koncepcji mechanizmu relokacji. Nasze zdanie się nie zmieni”
Odpowiadając na pytanie dotyczące wypowiedzi Kornela Morawieckiego (ojca premiera), który opowiedział się za tworzeniem tzw. korytarzy humanitarnych i przyjęciem 7 tys. uchodźców do Polski, premier stwierdził, że „może on mieć takie poglądy, jakie chce”, jednak nie zmienia to „ani na jotę” stanowiska rządu.
Rekonstrukcja rządu po święcie Trzech Króli

Mateusz Morawiecki zapytany o rekonstrukcję rządu, odpowiedział: – Trzech Króli i potem jest czas na rekonstrukcję (rządu – red.). Podkreślił, że w najbliższych tygodniach odbędą się jeszcze rozmowy m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą.Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
19-09-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych