zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Problem tzw. paszportów szczepień dla ozdrowieńców szczepionych jedną dawką nie dotyczyłby tylko Polski”

19:20, 04.03.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Problem tzw. paszportów szczepień dla ozdrowieńców szczepionych jedną dawką nie dotyczyłby tylko Polski; ozdrowieńcy są szczepieni jedną dawką albo szczepieni później też w innych krajach UE – podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller, zaznaczając, że w kwestii tych paszportów nie ma jeszcze żadnych decyzji UE.


Podziel się:   Więcej

Na czwartkowej konferencji prasowej poinformowano, że osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia i będą szczepione jedną dawką.

Rzecznik rządu zapytany, czy w związku ze szczepieniem ozdrowieńców jedną dawką szczepionki, osoby te otrzymają tzw. paszport szczepień, odparł, że w kwestii paszportu nie ma jeszcze żadnych decyzji UE.

–< strong> W innych krajach UE również pojawiły się już takie rozwiązania, jak zastosowaliśmy dzisiaj w Polsce - część osób spośród ozdrowieńców będzie miała albo jedną dawkę szczepionki, albo są nieco później szczepionek – powiedział Müller.

– Ten problem nie dotyczyłby tylko Polski, jestem przekonany, że w przypadku powstania takich regulacji ta kwestia będzie również uwzględniona – podkreślił rzecznik rządu.

Ocenił zarazem, że ta kwestia nie będzie szybko uregulowana. – Nie sądzę, aby te kwestie były szybko uregulowane, o ile ostatecznie będą w ogóle uregulowane na poziomie europejskim – dodał.


Zmiany dotyczące szczepień. Szef KPRM przedstawił szczegóły


Kuczmierowski: Czwartkowa odwołana dostawa szczepionek powinna dotrzeć w poniedziałek
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała tydzień temu o przyspieszenie prac nad wdrażaniem certyfikatów, by zdążyć do lata. Von der Leyen wyraziła pogląd, że paszporty powinny opierać się na takich elementach, jak informacja o szczepieniu, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub nabycie odporności po przebyciu Covid-19. Oceniła, że wdrożenie systemu certyfikatów szczepień zajmie około trzech miesięcy.

Von der Leyen poinformowała w poniedziałek, że w marcu Komisja Europejska przedstawi propozycję stworzenia unijnych cyfrowych paszportów szczepień.

Certyfikaty, zwane często paszportami, jakie miałyby być wydawane osobom zaszczepionym przeciw COVID-19, mogą potencjalnie wyłączyć je spod części restrykcji, jednak w wielu krajach postrzegane są jako dyskryminujące. Zaświadczenia takie działają od tygodnia w Izraelu.


„Nie ma informacji o opóźnieniach z wyjątkiem tej jednej dostawy szczepionki AstraZeneca”

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych