zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prof. Horban: Dla nas istotne jest, czy jesteśmy słuchani przez społeczeństwo

09:58, 01.12.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

– Dla nas istotne jest to, czy jesteśmy słuchani przez społeczeństwo – powiedział doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Podkreślił konieczność egzekwowania przez odpowiednie służby wprowadzonych ograniczeń.


Podziel się:   Więcej

Prof. Horban pytany był w środę w Programie III Polskiego Radia, m.in. o to, czy on i pozostali członkowie Rady Medycznej czują się słuchani przez premiera i przez rząd.

– Dla nas istotne jest to, czy jesteśmy słuchani przez społeczeństwo - odpowiedział.

Pytany był także, czy Rada Medyczna rekomendowała rządowi inne, może bardziej restrykcyjne, mniej popularne, rozwiązania na ten etap walki z pandemią COVID-19.

– Ostatnie stanowisko Rady mówi o pięciu punktach (...). Po pierwsze: jak najszersze szczepienie osób do tej pory niezaszczepionych, to powtarzamy jak mantrę, do znudzenia. Po drugie (...): przyjęcie trzeciej dawki przez osoby do tego uprawnione, bo to też jest czynnikiem niesłychanie ważnym. Przyjęcie trzeciej dawki w znakomity sposób poprawia odpowiedź immunologiczną - powiedział.


Od 1 grudnia ograniczenia. Rząd wprowadza „pakiet alertowy obostrzeń”
– Punkt trzeci jest prosty: przestrzeganie zasad sanitarnych, czyli dystans, dezynfekcja, noszenie maseczek w miejscach do tego wyznaczonych przepisami. Tu zaczynają się już schody, bo proszę się rozejrzeć (...) w komunikacji miejskiej, w tramwaju. Punkt czwarty: ograniczenie do niezbędnego minimum imprez masowych, działalności handlowej i artystycznej, zwłaszcza w powiatach, gdzie liczba hospitalizacji przekracza 50 osób na 100 tys. mieszkańców (...). Punkt piąty: egzekwowanie przez odpowiednie służby wprowadzonych ograniczeń i przepisów, w tym np. niewpuszczanie i nieobsługiwanie osób świadomie je łamiących. Czyli znowu galeria handlowa i połowa osób nie ma masek" - wyliczał.

Pytany o nowe obostrzenia - nowe limity, powtórzył: – Chodzi nam o to, by odpowiednie służby egzekwowały wprowadzone ograniczenia.

W środę weszły w życie nowe obostrzenia sanitarne - przepisy tzw. pakietu alertowego w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2, zapowiedziane w poniedziałek przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.


W AppStore jest już aplikacja do odczytu QR z Unijnego Certyfikatu Covidowego

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
27-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych