zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prof. Horban: Ograniczenie dostaw szczepionek to potencjalna katastrofa

12:33, 19.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Ograniczenie dostaw szczepionek przez firmę Pfizer to potencjalna katastrofa – powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Wyjaśnił, że może to uniemożliwić wyszczepienie odpowiedniej części populacji przed trzecią falą pandemii.


Podziel się:   Więcej

Głównym doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban był pytany przez dziennikarzy we wtorek w Sejmie o zapowiedziane przez firmę Pfizer ograniczenie dostaw szczepionek tej firmy.

– To jest krótko mówiąc katastrofa, potencjalna katastrofa – odpowiedział prof. Horban. – Problem polega na tym, żebyśmy zdążyli wyszczepić przed trzecią falą, która pewnie przyjdzie, ludzi, którzy mają wskazania do szczepień. Jeżeli szczepionki nie będzie, nie będzie czym szczepić – mówił.

Pytany, kiedy uda się zaszczepić 80 procent populacji, powiedział, że „to zależy od liczby szczepionek: jeśli będziemy mieli szczepionkę, to wyszczepimy”.


Sesja Q&A nt. szczepień. Na pytania odpowiedzą prezydent oraz ministrowie Niedzielski i Dworczyk
Pytany, czy podoba mu się, że w pierwszej grupie do szczepień są np. prokuratorzy, odpowiedział: „Mnie się wszystko bardzo podoba”.

Problem polega na tym, że ważne, żeby wszyscy nie byli w grupie zero i na początku grupy pierwszej. Przyjęta zasada jest bardzo prosta: 80, 70, 60 – wyjaśnił prof. Horban. – Dopiero potem prokuratorzy, wojsko, policja – dodał.

Pytany, co robić, żeby nie dopuszczać do utylizowania szczepionek. Jego zdaniem 1600 szczepionek, które zostały zutylizowane „to jest bardzo mało”. – Przy kilkuset tysiącach, przy tak trudnej technologii, to jest bardzo mało – przekonywał prof. Horban.

– Trzeba bardzo pilnować tych szczepionek. Pilnowanie tych szczepionek jest naprawdę bardzo trudne i to jest nie do uniknięcia, że jakiś minimalny promil się zmarnuje – mówił.


Szef KPRM: Analizujemy możliwości zakupu szczepionek poza UE

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych