zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prof. Horban: Ten tydzień jest decydujący

18:44, 23.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Najbardziej decydujący jest obecny tydzień. Liczba zakażeń powinna spadać. – Jak będzie 15 tys. w piątek lub w czwartek, to już jest dobrze – powiedział w poniedziałek główny doradca premiera ds. Covid–19 prof. Andrzej Horban.


Podziel się:   Więcej

Na antenie TVP Info prof. Andrzej Horban pytany był o stan epidemii w Polsce. Podkreślił, że najważniejszym miernikiem sytuacji nie jest liczba osób z dodatnim wynikiem testu, ale liczba zajętych łóżek w szpitalach oraz pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

– Najważniejsza jest liczba pacjentów wymagających hospitalizacji i liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, czyli liczba zajętych respiratorów. To jest miarą rzeczywistego rozmiaru epidemii, ponieważ to są twarde dane – zaznaczył lekarz.

Prof. Horban zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach Polska była na tzw. plateau – ponad 20 tys. osób zakażonych dziennie.

– Naszym zmartwieniem było, żeby nie było więcej, żeby liczba hospitalizowanych nie przekroczyła liczby dostępnych łóżek. W tym momencie, kiedy mamy tyle samo, a nawet z lekkim spadkiem, być może już jesteśmy na krzywej opadającej – powiedział główny doradca premiera ds. Covid-19.

Odnosząc się do zachowań obywateli prof. Horban zwrócił uwagę, że coraz więcej osób zamiast maseczek nosi różnego rodzaju zasłonki. One, jak podkreślił – przed niczym nas nie chronią.

„Służba zdrowia wytrzyma” liczbę zakażań poniżej 30 tys.
„Nie będą to normalne święta i normlany sylwester”

Pytany o rekomendacje na święta Bożego Narodzenia główny doradca premiera ds. Covid-19 powiedział, że „na pewno nie będą to normalne święta i normlany sylwester, bo ta epidemia w ciągu miesiąca nie ma szans na wygaśnięcie”. – Na razie jest jeszcze dużo czasu. Jeżeli liczba nowo zdiagnozowanych przypadków będzie malała – dojdzie do kilku tysięcy dziennie, to już jesteśmy w domu, ale bardzo trudno jest prorokować. Wszystko zależy od zachowania się ludzi – powiedział prof. Horban.

Podkreślił, że najbardziej decydujący jest obecny tydzień. – Powinno spadać. Jak będzie 15 tys. w piątek lub w czwartek, to już jest dobrze – oświadczył.

Pytany o inny scenariusz, prof. Horban wyjaśnił, że większe ograniczenia powinny być konsultowane ze społeczeństwem. – Trzeba przekonać ludzi do konieczności tego typu ograniczeń – zaznaczył. Dodał, że w najtrudniejszej sytuacji są osoby starsze, ponieważ najtrudniej przechodzą infekcję.

„Liczymy, że ograniczenia w przemieszczaniu się w okresie świątecznym nie będą konieczne”

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
20-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych