zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prof. Legutko: UE jest dokładną antytezą tego co wiemy o dobrym, właściwym porządku politycznym

11:57, 03.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

UE jest tak naprawdę dokładną antytezą tego co wiemy o dobrym, właściwym porządku politycznym; wszystkie zasady, regulacje można obejść, można łamać pod warunkiem, że nasze działania prowadzą do większej integracji - mówił europoseł PiS prof. Ryszard Legutko otwierając konferencję ekspercką na temat przyszłości UE.


Podziel się:   Więcej

W piątek w Warszawie odbywa się konferencja ekspercka na temat przyszłości Unii Europejskiej - „Jak zreformować Unię dla przyszłości Europy?”. Jej organizatorem jest polska delegacja Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Prof. Legutko otwierając konferencję zwracał uwagę, że „UE dnia dzisiejszego jest w tej chwili w stanie, który może tak naprawdę doprowadzić w najbliższych dziesięcioleciach do zasadniczych zmian”. Stwierdził też, że decydenci w Europie przygotowują się do bardzo wielkiego federalistycznego skoku w przód. Dlatego też - zaznaczył - należałoby podjąć jakieś przeciwdziałania. Jak ocenił jednym z elementów takiego przeciwdziałania jest właśnie dzisiejsza konferencja.

Zdaniem Legutki „ten wielki skok na przód nie pojawił się znikąd” i osoby, które śledziły bieg wydarzeń w UE mogły przewidzieć pojawienie się tych trendów.

Projekty prezydenckie ws. sądów pokoju „warte refleksji”
- Historia polityki, teoria polityki i całe doświadczenia, które zebraliśmy przez stulecia oznaczają, że zdajemy sobie sprawę czym jest właściwy porządek polityczny, a UE jest tak naprawdę dokładną antytezą tego co wiemy o dobrym, właściwym porządku politycznym - mówił Legutko.

Zdaniem europosła PiS władza powinna być podzielona i poszczególne filary władzy powinny być rozdzielone. Bardzo ważne jest również - podkreślał - to, by władza która jest sprawowana podlegała kontroli. Jak mówił, żadna ideologia nie powinna mieć monopolu.

- Kiedy przyjrzymy się Unii to zobaczymy, że to co się w UE dzieje jest dokładnie czymś odwrotnym. Nie ma stabilności. Ta idea ściśle integrującej się Unii, od momentu podpisania i ratyfikacji Traktatu z Lizbony oznaczała, że od razu pojawiły się opinie oraz żądania, by iść jeszcze dalej, by wykroczyć poza Traktat z Lizbony, wybudować tę jeszcze bliższą Europę. Wszystkie zasady, regulacje w związku z tym są traktowane jako tymczasowe. W związku z tym można je zatem obejść, można je łamać pod warunkiem, że nasze działania prowadzą do większej integracji - ocenił.

Komisja przyjęła kilkadziesiąt poprawek do projektu budżetu na 2022 rok

„To jest najbardziej nieprzejrzysty system podejmowania decyzji”


Stwierdził, że nie ma też odpowiedzialności i możliwości rozliczenia instytucji europejskich, gdyż KE czy PE przed nikim nie odpowiadają.

Zdaniem Legutki nie ma też właściwego podziału władz. - Jeśli przyjrzymy się KE, czy to jest władza wykonawcza, czy może o charakterze legislacyjnym, czy jest to element wymiaru sprawiedliwości, czy para wymiaru sprawiedliwości - zastanawiał się.

Jak zauważył, te same grupy polityczne rządzą od dziesięcioleci, nikt nie sprawuje kontroli nad komisarzami i nikt tak naprawdę nie wie, kto podejmuje decyzje. - To jest najbardziej nieprzejrzysty system podejmowania decyzji jaki można byłoby sobie wyobrazić - ocenił.

Zwracał też uwagę na brak równości między „aktorami na scenie politycznej” czy pomiędzy państwami. - Niektóre państwa są równe, ale inne są równiejsze - mówił.

- Monopol polityczny jest naprawdę coraz większy, cała UE bierze udział w wielkim projekcie inżynierii społecznej mającym na celu stworzenie nowego społeczeństwa europejskiego z nową moralnością, z nowym sposobem postępowania - mówił profesor.
- Gdy przyjrzymy się UE, to zdaje mi się, że całą naszą polityczną mądrość wyrzuciliśmy za burtę. To jest konstrukt, który jest budowany nie biorąc pod uwagę naszej wiedzy i doświadczenia na temat tego, jak powinna wyglądać polityka i jak należałoby budować instytucje polityczne. A zatem błąd ma charakter strukturalny (...) zatem jeśli obecne trendy będą kontynuowane jako Europejczycy, nasze narody, nasze społeczności będziemy mieli bardzo poważne problemy. Dotyczy to wszystkich, którzy mają głęboko w sercu tradycję europejską i są przywiązani do swojej tożsamości narodowej - powiedział Legutko.

Piątkowa debata składa się z trzech paneli dyskusyjnych: „Jak właściwie zdefiniować wspólne wartości europejskie? Jak zapisać te wartości w traktacie?”, „Jak zreformować system instytucjonalny UE?” oraz „Zmiana traktatu, jak ująć proponowany kształt instytucji w ramy prawne?”. Przebieg spotkania można śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych Grupy EKR na kanale Youtube.

Kukiz: Ustawa o sędziach pokoju ma być oparta na konsensusie i przysłużyć się obywatelom

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych